WASHINGTON, BRATISLAVA. Na záver konzervatívnej konferencie CPAC vo Washingtone sa hosťom prihovoril aj americký prezident Donald Trump. Okrem iného stručne spomenul aj slovenského premiéra. "Predseda vlády Slovenska Robert Fico. Ďakujem vám, Robert, ďakujem. Rád vás vidím, ďakujem," povedal.
Ešte v piatok Fico Trumpa chválil vo svojej reči na rovnakom podujatí. "Váš prezident robí Európe veľkú službu tým, že prináša pravdu," vyhlásil v prejave, v ktorom oceňoval Trumpove snahy vyjednávať s Ruskom a na adresu Európskej únie povedal, že by mu radšej mala pomáhať, a nie klásť pred neho prekážky. Osobne sa však s americkým prezidentom nestretol.

Konferencia konzervatívnej politickej akcie, ako sa podujatie volá, združuje stúpencov modernej národno-konzervatívnej pravice, v Spojených štátoch predovšetkým priaznivcov Donalda Trumpa. V Európe je jej hviezdou maďarský premiér Viktor Orbán a CPAC sa už konala aj v Budapešti.
V prípade maďarského premiéra je zreteľné, že má s Donaldom Trumpom aj bližší vzťah, no slovenský premiér je v tejto komunite nový.
Formálne sa ešte stále hlási k sociálnej demokracii a má za sebou komunistickú minulosť, čo by sa autentickým konzervatívcom malo priečiť. Práve preto sa nepozeráme na nového Viktora Orbána či nového nositeľa konzervatívno-pravicového hnutia v Európe, zhodli sa experti, ktorých oslovil denník SME.
"Nemyslím si, že o to má záujem. Na rozdiel od Viktora Orbána, ktorý bez pochýb medzinárodné ambície má, Robertovi Ficovi záleží skôr na konsolidácii moci v rámci Slovenska," myslí si Pavlína Janebová, analytička českej Asociácie pre medzinárodné otázky.
Politikov však podľa nej spája odpor k zažitým pravidlám liberálnej demokracie.
V článku sa dočítate:
- Či má Robert Fico potenciál stať sa novou tvárou antiliberálneho hnutia,
- čo bráni tomu, aby ho súčasní konzervatívci brali vážne,
- aký rozdiel vidia experti medzi ním a Viktorom Orbánom.
S Trumpom aj s Muskom
Robert Fico sa v Spojených štátoch pred konferenciou CPAC stretol aj s Elonom Muskom, technologickým magnátom a aktuálne aj pobočníkom Donalda Trumpa.
"Robertovi Ficovi môže robiť dobre, keď sa stretáva s mocnými tohto sveta a má pocit, že ich ovplyvňuje a získava si ich rešpekt. To, čo narozprával v prejave vo Washingtone na adresu bojujúcej Ukrajiny, aby získal sympatie prezidenta Trumpa, bolo za čiarou," komentuje zahraničnopolitický expert Pavol Demeš.
Fico vo svojom prejave povedal, že Rusko malo vážne bezpečnostné dôvody na rozpútanie vojny a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského obvinil, že mu vojna vyhovuje, pretože bráni vykonaniu volieb aj vyšetrovaniu toho, ako boli použité peniaze a vojenský materiál zo zahraničia.
"Dostáva sa do zhody s týmto hnutím, ale nemôže byť jeho novou hviezdou," povedal politológ Grigorij Mesežnikov. Fico sa podľa neho sústreďuje na domáce, národné dianie a "dokonca ani v regióne, napríklad v rámci Visegrádskej štvorky, sa veľmi nepresadzuje," myslí si.
"To, že v dôsledku svojich zahraničnopolitických postojov sa Fico pridáva k Orbánovi a stáva sa členom akejsi euroskeptickej koalície, je iba nepriamy efekt, nie hlavný záujem," tvrdí Pavlína Janebová.
Dôvodom pre jeho účasť na konferencii CPAC je podľa nej skôr vytváranie vzťahov a "networking" s politikmi podobného zamerania, myslí si.
V Českej republike podľa nej momentálne najviac rezonujú proruské postoje slovenskej vlády, no ani Andrej Babiš a Robert Fico podľa nej nie sú na jednej lodi.
Rozdeľujú ich práve vzťahy k Rusku, ale napríklad aj členstvo v politickej frakcii Patrioti pre Európu, kde je Babišovo hnutie ANO, no Ficov Smer je stále formálne v Strane európskych socialistov, hoci má pozastavené členstvo.
Babišovo ANO sa podľa Janebovej aj vzhľadom na blízkosť volieb zatiaľ nechce zradikalizovať natoľko ako Smer. "ANO ani nie je proruská strana a nemá záujem byť proruskou stranou," tvrdí.

Bývalý komunista medzi konzervatívcami
Ficovu neautentickosť v konzervatívnom prostredí zdôraznili všetci oslovení experti. CPAC na svojom oficiálnom profile na sieti X víta ľudí heslom, že prišiel čas poraziť socializmus, čo by pre autentického sociálneho demokrata mal byť nepriateľský signál.
Na rozdiel od Viktora Orbána Ficovi chýba "národnokonzervatívna autenticita. Stále má v názve strany slovenská sociálna demokracia a je v tejto polohe nedôveryhodný," hovorí Demeš.
Aj podľa Mesežnikova Robert Fico nemá charakteristiky, aby sa na medzinárodnej pôde stal druhým Orbánom. "Je to bývalý člen komunistickej strany a v tomto hnutí je veľmi silné antikomunistické prostredie. Spája ich, že majú problém s liberálnou demokraciou, ale Viktor Orbán stavia na tom, že počas komunizmu bol disidentom," upozorňuje politológ.
Ani počas prejavu na americkej konferencii Fico podľa Mesežnikova nepôsobil lídrovským dojmom. "Je to človek, ktorý sa tam ocitol, ktorého tam akceptovali, ale on nikdy žiadne lídrovské pozície nemal. Ani v európskom sociálnodemokratickom hnutí, ktoré mu bolo najbližšie. Podľa mňa ho to ani nezaujíma," komentuje.
Fakt, že slovenského premiéra Donald Trump vo svojej reči spomenul, podľa Mesežnikova veľa neznamená. "To, čo hovorí Trump, treba brať s veľkou rezervou. Myslím si, že on dovtedy ani nevedel, že niekto taký existuje. Viktor Orbán je v týchto veciach prirodzený politický živočích. Európske združenie takýchto strán vymyslel on, Robert Fico doň ani nevstúpil," poznamenáva na adresu skupiny Patrioti pre Európu. Vie si predstaviť, že by Smer do tejto frakcie nakoniec vstúpil, no Fico podľa neho nemá na to, aby sa stal lídrom.
"Pre Fica je dôležité, čo sa deje doma, prípadne sa pritom chce zaštítiť sociálnodemokratickou visačkou. Popritom byť raz v Moskve, raz vo Washingtone, raz niekde vo Vietname. Musel by s tým hnutím byť spojený dlhšie a autentickejšie," pokračuje Mesežnikov.
Poznamenáva, že ani v časoch, keď mal v európskom socialistickom hnutí oveľa vyššiu podporu, nevyžaroval energiu, schopnosti ani povahu na to, aby ako líder presahoval Slovensko.
"Orbánova účasť na CPAC nie je iba situačná. Trump ho berie vážnejšie, ale Trump príliš európsku politiku neovláda," hovorí.