BERLÍN, BRATISLAVA. Úsilie administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa ovplyvniť predčasné parlamentné voľby v Nemecku, ktoré prišli pre rozpad koalície o sedem mesiacov skôr, veľa nezmenilo, píše svetová tlač.
Novým kancelárom sa so všetkou pravdepodobnosťou stane Friedrich Merz, ktorý prevzal vedenie Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) po bývalej nemeckej kancelárke Angele Merkelovej v roku 2021.
Americký denník The New York Times uvádza, že Merzovi momentálne dôveruje asi iba tretina voličov, ale v prípade, že sa mu podarí rýchlo zostaviť vládu, má šancu vstúpiť „do líderského vákua“ v Európe, ktorá v súčasnosti „zápasí“ so Spojenými štátmi.
Aj ruský denník Gazeta upozorňuje na Merzov obrat vo vyjadreniach smerom k USA, keďže budúci kancelár Nemeckej spolkovej republiky, ktorý v minulosti prechovával úzke vzťahy so Spojenými štátmi, obvinil Trumpovu administratívu z „poburujúceho zasahovania do predvolebnej kampane“ a americké komentáre prirovnal k nepriateľským krokom Ruskej federácie.
Alternatíva pre Nemecko (AfD) však podľa podľa svetovej tlače každopádne naberá na sile. Americký denník The Washington Post napríklad píše, že úspech AfD je znakom doby, keďže krajne pravicové strany sa dostali do popredia v celej Európe.

Gazeta tiež poukazuje na úspech AfD, pričom zdôrazňuje víťazstvo krajnej pravice vo všetkých piatich spolkových krajinách, ktoré boli v minulosti súčasťou východného Nemecka, zatiaľ čo Nemci zo západného Nemecka volili predovšetkým CDU.
Alice Wiedelová, líderka AfD, povedala, že Merzova strana „skopírovala“ manifest krajnej pravice, uvádza The Washington Post s tým, že AfD bude teraz podľa Wiedelovej čakať na pád Merzovej nestabilnej vlády, ktorá určite nepotrvá ďalšie štyri roky.
Porazenie depresívnej nálady
Nemecká vláda bude čeliť podľa portugalského denníka Correio da Manhã úlohe historického významu, pretože sa pred Merzom odohráva hospodárska kríza, ktorú bude musieť vyriešiť v nepriaznivom politickom kontexte – okrem spolupráce medzi Spojenými štátmi a Ruskom v otázke mieru na Ukrajine totiž Merza čaká aj permanentný tlak zo silnejúcej krajnej pravice a „zlyhávajúceho“ ekonomického a politického modelu navrhnutého Merkelovou.
Nemecký denník Augsburger Allgemeine z podobných dôvodov navrhuje rýchlu dohodu medzi budúcimi koaličnými partnermi s tým, že teraz je dôležitých predovšetkým niekoľko mesiacov solídneho vládnutia, aby sa v Nemecku porazila depresívna nálada.
Aj nemecký denník Münchner Merkur presadzuje rýchle zostavenie vlády. Najdôležitejšia krajina Európy si nemôže dovoliť nekonečnú patovú situáciu v najväčšej geopolitickej kríze za posledné desaťročia, uvádza Münchner Merkur a dodáva, že nová vláda musí byť zostavená do Veľkej noci.
Španielsky denník El País zase uvádza, že stabilita systému sa zdá byť zabezpečená, ale nemecký model konsenzuálnej demokracie bude podrobený skúške.

Nemecko teraz podľa britského denníka The Telegraph čelí svojej najhoršej nočnej more – stáva sa Francúzskom. Jediný súper Nemecka ako najvplyvnejšej krajiny Európskej únie, sa totiž zmieta v obdobných problémoch, píše The Telegraph s tým, že časy, keď Európa závidela nemeckej ekonomike, sú preč.
Avšak britský denník The Guardian verí, že sa po predčasných parlamentných voľbách v Nemecku pozornosť Európy opäť zameria na nemeckú zahraničnú politiku, pretože zvyšok európskeho kontinentu očakáva, že Nemecko pošle Ukrajine vojenskú pomoc.