Narodila sa v Skalici, no od roku 1993 pôsobí v Nemecku. RENATA ALT je od roku 2017 poslankyňou nemeckého parlamentu, Bundestagu, za stredopravú Slobodnú demokratickú stranu (FDP), zastupuje spolkovú krajinu Bádensko-Württembersko.
V nedeľných predčasných voľbách strane hrozí, že sa po štyroch rokoch v koalícii so sociálnymi demokratmi (SPD) a Zelenými do parlamentu nedostane. Strany rozhádal odlišný pohľad na ekonomiku, kancelára Scholza museli presviedčať aj pri podpore Ukrajiny, vraví.
Napriek tomu Alt tvrdí, že v koalícii vládli dobré vzťahy a debaty sú oveľa kultivovanejšie ako na Slovensku.
V rozhovore sa dočítate:
- prečo sa v Nemecku najviac rieši migrácia a ekonomika,
- ako museli o podpore Ukrajiny presviedčať vládnu SPD,
- v čom spravila chybu Merkelová a kam ťahajú krajinu Zelení,
- či bude mať zásadný vplyv úspech nacionalistickej AfD.
Máte čas sledovať z Nemecka slovenské politické dianie? Znepokojuje vás?
Stále som v kontakte so svojimi blízkymi, na Slovensku mám stále mamu a časť rodiny.
Ďalšia časť rodiny zase žije v Spojených štátoch a Kanade, takže som konfrontovaná intenzívnymi správami z oboch strán. Samozrejme, sledujem, ako sa politická situácia na Slovensku vyvíja, aj keď teraz sa moja pozornosť koncentruje na nemecké voľby, keďže v nedeľu uvidíme, či sa ja a moja strana dostaneme do parlamentu.
Nie je Slovensko – aj čo sa týka geopolitickej orientácie – témou v nemeckej politike?
Ešte nie, aj keď ja sama som akurát dnes začala zdôrazňovať, že v situácii, v akej sa Európska únia nachádza, bude kontakt s krajinami strednej Európy veľmi dôležitý.
Na základe toho, čo hovorí Donald Trump a jeho administratíva to vyzerá, že sa oveľa viac musíme spoľahnúť sami na seba. Aj preto je dôležité, aby koaličné rokovania v Nemecku prebehli veľmi rýchlo, aby sme v Európe dokázali nájsť spoločnú cestu v obrane, obranyschopnosti a zahraničnej politike.
Moje najväčšie obavy vyplývajú z toho, že v geopolitickom boji medzi Čínou, Spojenými štátmi a Ruskom budeme ako Európska únia čoraz slabší. To by sme všetci pocítili aj hospodársky, preto sú kontakty so strednou Európou veľmi dôležité.
Nemecko v nedeľu rozhoduje v parlamentných voľbách. Čo je za vás osobne hlavnou témou volebnej kampane alebo najväčším problémom, ktorým Nemecko teraz čelí?
Sú to najmä dve témy. V južnom Nemecku, najmä v Bádensku-Württembersku, ktoré ako poslankyňa zastupujem, no aj v Bavorsku, sa posledné dva roky intenzívne rieši najmä kontrola migrácie.
Všetci primátori miest bez ohľadu na politickú stranu hovoria, že nevedia, kde majú novopríchodzích utečencov ubytovať, a ako ich zaobstarať, a žiadajú nás, aby sme migráciu obmedzili.
Je to aj problém kapacít – nie sú miesta v škôlkach, detských jasliach či ubytovniach a nemeckí občania sa na to hnevajú. Aj zamestnankyni mojej kancelárie sa stalo, že sa chcela vrátiť po materskej dovolenke do práce, no v jasliach dostala prednosť ukrajinská rodina, a tak musela ďalšieho pol roka zostať doma.
Renata Alt
- Narodila sa v Skalici, od októbra 2017 je poslankyňou nemeckého parlamentu za FDP,
- vyštudovala Slovenskú technickú univerzitu, v roku 1993 sa stala obchodnou atašé v Mníchove,
- nemecké občianstvo má od roku 2000.
Je druhou témou ekonomika? Dlhodobo kritizujete, že v Nemecku je veľa byrokracie, že je ekonomika skostnatená.
Presne tak. V našom regióne neprepúšťajú ľudí len firmy ako Miele či Bosch, ale aj Porsche či Daimler-Benz. Nie sú to len dôsledky ruskej invázie na Ukrajine a vyšších cien, ale často aj manažérske chyby.
Veľa koncernov a firiem stavilo na jedného koňa, ktorým je elektromobilita. V regióne Stuttgartu som varovala, že firmy by mali mať rôznorodejšiu výrobu, ak majú takú možnosť. Rozhodli sa tak, pretože ich doslova ako vírus infikovala čierno-zelená vláda (vláda CDU/CSU a Zelených) nielen v Bádensku-Württembersku.