Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Generál vo výslužbe Keith Kellogg je poradcom Donalda Trumpa pre Ukrajinu a v stredu ráno pricestoval na svoju prvú návštevu do Kyjeva. Architekt hrubých obrysov dohody, ktorá by mala ukončiť vojnu na Ukrajine, má však jeden problém.
Rusi s ním nechcú rokovať a považujú ho za najviac protiruského z ľudí okolo staronového amerického prezidenta.
Kellogg nebol v delegácii USA, ktorá v utorok rokovala s Rusmi v Rijáde. Bývalý americký diplomat a veľvyslanec v Kyjeve John Herbst tvrdí, že Moskva dala Trumpovi jasne najavo svoju neochotu rokovať priamo s Kelloggom.
"Viem s istotou, že Rusi ho odmietajú, pretože ho považujú za najtvrdšieho človeka v Trumpovom tíme, pokiaľ ide o Rusko. Myslím si, že Trump urobil chybu, keď ho aj tak nezaradil do vyjednávacej delegácie. Putin si bude myslieť, že môže ovplyvniť amerických vyjednávačov. To naznačuje, že nie je pripravený na žiadne skutočné kompromisy," povedal Herbst v rozhovore pre ukrajinský spravodajský portál Suspilne.
Súčasť prezidentovho tímu
V americkej delegácii v Rijáde tak prekvapivo zasadol Trumpov blízkovýchodný emisár Steve Vitkoff.
Mohlo to súvisieť s tým, že stretnutie sa konalo v Rijáde. Hoci sa rokovania netýkali priamo Saudskej Arábie, tá sa ponúkla ako sprostredkovateľ.
Agentúra Reuters sa priamo opýtala Trumpovej hovorkyne Caroline Leavittovej, či je pravda, že Kellogg nebude rokovať s Rusmi. Odpovedala, že generál zostáva dôležitou súčasťou prezidentovho tímu.
Kellogg je autorom predbežného návrhu dohody, ktorá počíta so zmrazením bojov na súčasnej frontovej línii, so západnými bezpečnostnými zárukami pre Ukrajinu a tiež s tým, že Kyjev sa prestane usilovať o členstvo v NATO. Na prímerie by na mieste mali dohliadať jednotky z európskych a iných krajín, ale nie Američania.

Tento plán sa prvýkrát objavil v médiách v novembri po Trumpovom víťazstve v prezidentských voľbách.
Na bezpečnostnej konferencii v Mníchove cez víkend Kellogg povedal, že Spojené štáty nebudú presadzovať žiadnu dohodu s Putinom bez súhlasu Ukrajiny a Európy. Poľský minister zahraničných vecí Radek Sikorski mal v Mníchove dlhý rozhovor s Kelloggom. Podrobnosti neprezradil, ale vyjadril sa optimisticky.
"Generál mi osobne opísal americkú vyjednávaciu taktiku. Je trochu neortodoxná, ale do istej miery nádejná. Prajem vyjednávačom úspech," povedal Sikorski.
S nepriateľmi sa musí vyjednávať
Kellogg obhajuje rozhodnutie rokovať s Rusmi a stretnutie Trumpa s Putinom. "Môže sa vám to páčiť alebo nie, ale s nepriateľmi sa musí vyjednávať," povedal.
Povedal tiež, že nová administratíva sa pokúsi oddeliť Rusko od jeho spojencov Číny, Iránu a Severnej Kórey. Niektorí bývalí americkí diplomati a predstavitelia spravodajských služieb to predtým označili za naivné.
Osemdesiatročný Kellogg má za sebou bohatú vojenskú kariéru. Slúžil vo Vietname a potom v oboch irackých vojnách (1990 a 2003) ako dôstojník elitnej a v konfliktoch vyťažovanej 82. výsadkovej divízie americkej armády.
Počas Trumpovho prvého prezidentského obdobia bol Kellogg jeho poradcom pre bezpečnosť a zahraničnú politiku. Bol jedným z mála, ktorí sa s Trumpom nehádali alebo ktorých nevyhodil. Po Trumpovej porážke v prezidentských voľbách v roku 2020 Kellogg založil protrumpovský politický think tank America First.
V stredu Kellogg pricestoval na svoju prvú návštevu Kyjeva. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že ho vezme na front za vojakmi.
Loading
...
Americké médiá špekulujú, že Trump dal Kelloggovi po svojej inaugurácii 100 dní na prípravu podmienok dohody o ukončení vojny.
Kelloggova dcéra Meaghan Mobbsová vedie nadáciu, ktorá zriadila a prevádzkuje logistické centrum na rumunsko-ukrajinskej hranici. Nadácia odtiaľ dodala viac ako 10-tisíc paliet liekov, zdravotníckeho materiálu a inej pomoci do viac ako 70 ukrajinských nemocníc a humanitárnych organizácií.