CHRATÚN. Dva dni bojov medzi sudánskou armádou a polovojenskými Silami rýchlej podpory (RSF) prinútili približne 10-tisíc rodín ujsť z utečeneckého tábora Zamzam v sudánskom štáte Severný Dárfúr, oznámila Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).
Informuje o tom agentúra AFP.
RSF minulý týždeň vtrhli do tábora, v ktorom žije najmenej pol milióna ľudí, čo vyvolalo potýčky so sudánskou armádou a spojeneckými milíciami.
Tieto násilnosti podľa IOM vyhnali z tábora Zamzam od 11. februára 10-tisíc rodín. Okrem tábora bolo vysídlených ďalších "1544 domácností z rôznych dedín" v blízkosti hlavného mesta Severného Dárfúru, al-Fašír, uviedla IOM.
Al-Fašír je jediným hlavným mestom štátu v západnej oblasti Dárfúru, čo RSF počas vojny, ktorá vypukla na jar 2023, nedobyli. Polovojenské jednotky v súčasnosti zintenzívnili útoky na toto mesto v snahe upevniť svoju moc v Dárfúre, píše AFP.
Napriek tomu sa však RSF dosiaľ nepodarilo dobyť mesto, keďže armáda útoky odráža. Z mesta však utiekli desiatky tisíc ľudí.
Podľa OSN bolo už pred poslednými útokmi v Severnom Dárfúre vysídlených 1,7 milióna ľudí a dva milióny z nich boli vystavené mimoriadnemu nedostatku potravín.
Do tábora Zamzam založeného v roku 2004 prišli po začiatku vojny vysídlení Sudánci. V auguste vyhlásili v tábore hladomor, ktorý odvtedy zasiahol aj ďalšie dva tábory s vysídlenými obyvateľmi v okolí al-Fašír.
Podľa predpokladov, s ktorými sa zhoduje aj OSN, sa hladomor do mája rozšíri do ďalších piatich oblastí štátu vrátane mesta al-Fašír.
Takmer dva roky trvajúca vojna v Sudáne si vyžiadala desaťtisíce obetí, vyhnala z domovov viac ako 12 miliónov ľudí a spôsobila najväčšiu krízu hladu a vysídľovania na svete, píše AFP.