Politika Donalda Trumpa sa až tak nelíši od toho, čo vo vzťahu k Ukrajine robil Joe Biden. Ukrajina mohla vojnu na jeseň roku 2022 vyhrať, ak by ju Američania a ostatní spojenci dostatočne vojensky podporili, vraví TARAS KUZIO, britský profesor politológie z Kyjevsko-mohyljanskej akadémie a autor knihy Fašizmus a genocída: ruská vojna proti Ukrajincom.
Európa aj Spojené štáty sú pri rokovaniach s Rusmi naivní, tvrdí. „Kým žije Vladimir Putin, vojenská agresia proti Ukrajine a hybridná vojna proti Západu v nejakej forme budú pokračovať,“ dodáva.
V rozhovore sa dočítate:
- prečo Američania nerozumejú dôvodom ruskej invázie,
- prečo dohoda nie je pre Putina výhodná,
- či majú Ukrajinci oprávnený pocit zrady,
- kedy mohla Ukrajina vojnu vyhrať,
- prečo je Rusko upadajúca mocnosť.
Od začiatku plnoformátovej ruskej invázie na Ukrajinu ubehnú v pondelok tri roky. V akom štádiu sa teraz nachádzame – blíži sa koniec vojny?
Som veľmi skeptický k tomu, že Donald Trump a Vladimir Putin dokážu túto vojnu vyriešiť. V prvom rade Trumpov tím urazil nielen Ukrajincov, ale aj Európanov.
Hlavným dôvodom je, že jednoducho nechápu, prečo Kremeľ túto inváziu začal. Kremeľ vždy hovorí o vyriešení základnej príčiny vojny. Táto fráza znamená, že Ukrajina sa musí stať malým Ruskom. Ukrajina bez Krymu a juhovýchodu má byť ruskou bábkovou republikou, niečím ako druhým Bieloruskom.
Toto je základný cieľ invázie a ten nebol dosiahnutý. Rusi možno boli čiastočne úspešní, keď sa pozrieme na množstvo škôd a vysídleného obyvateľstva z východu, ale ciele Kremľa z februára 2022 neboli dosiahnuté.
Rusko nekontroluje žiadne veľké ukrajinské mesto, pričom ruskí nacionalisti dlhodobo hovorili o Odese, Charkove, Dnipre a Kyjeve ako o historicky ruských mestách. Ani štyri anektované ukrajinské regióny nekontroluje Rusko celé a v Doneckej oblasti postupuje pomaly a za cenu obrovských ľudských strát.
Ak by aktuálna kontaktná línia zamrzla, ani pre Rusko to nie je až taká dobrá dohoda.
Čo by Rusko chcelo dosiahnuť?
Rusi stále chcú zničiť Ukrajinu ako nezávislý štát, identitu Ukrajincov, a chcú, aby bola Ukrajina vnímaná ako preddvorie Ruska. Západ ani Ukrajina nikdy neuznajú okupované územia za ruské, čo je súčasť ruských požiadaviek.
Rusko tiež nebude akceptovať zamrznutú líniu, ak bude Ukrajina okupovať časť ruskej Kurskej oblasti. Za istých podmienok by bola mierová dohoda do istej miery pre Ukrajinu prijateľná, ak by naozaj ukončila vojnu aj za cenu straty pätiny územia. Pre Rusko to však nie je dobrá dohoda.
Američania zase dokazujú, že podobne ako v Iraku a Afganistane veľmi nerozumejú koreňom vojny. Preto si nemyslím, že sa dohodnú.
Američania tiež otvorene odkazujú, že Ukrajina sa nestane členským štátom NATO.
Lenže toto nie je nový návrh. Posledný americký prezident, ktorý podporoval členstvo Ukrajiny v NATO, bol v roku 2008 George W. Bush. Nielen Trump, aj dvaja demokratickí prezidenti Obama a Biden boli proti. Na tom je v USA konsenzus. Ak by Ukrajina vstúpila do NATO, vojna by sa zajtra skončila.
Najnovšie sa o konflikte rozprávajú najmä Američania a Rusi medzi sebou. Nepripomína vám to delenie sfér vplyvu na Jaltskej konferencii?
Nie sme v roku 1945, toto nie je nová Jalta. Aj keď sa Putin s Trumpom na niečom dohodnú, ako môžu niečo Ukrajincom a Európanom nanútiť?
V prospech Ukrajincov je im pomôcť, podporovať ich a postaviť sa za nich tak, ako to spravila väčšina európskych štátov. Problém Trumpovho tímu je, že tieto veci absolútne nevie komunikovať.
Vôbec nemuseli nahnevať pol Európy, ako to spravil napríklad viceprezident J. D. Vance, čím ešte viac potlačili Európanov k ukrajinskej pozícii. Viaceré európske štáty vrátane Británie, škandinávskych a pobaltských štátov, Poľska, Rumunska či Česka vnímajú, že táto vojna je existenciálna.
Takže tieto rokovania nepovažujete za zradu Ukrajiny?
Samozrejme, že čiastočne je to zrada. Nevieme však, ako bude vyzerať finálna dohoda. Nevidím veľký rozdiel v tom, ako sa na členstvo Ukrajiny v NATO pozerali Trump a Biden. Okrem otázky teritoriálnej integrity sa až tak nelíšia.
Ani jeden z nich nechce vojenskú porážku Ruska. Bidenova administratíva dala Ukrajine dostatok vojenskej pomoci, aby nebola porazená, no málo na to, aby vyhrala.
Táto politika by pokračovala aj v prípade, ak by americké voľby vyhrala Kamala Harrisová. Nie je to veľmi dobrá politika, pretože nemá výsledok – boje budú pokračovať donekonečna a Ukrajinci budú umierať.
Má podľa vás Ukrajina ešte nejakú šancu túto vojnu vyhrať?