BRATISLAVA. Pápež je skutočne mŕtvy. Toto vyhlásenie v latinčine prednesie muž, ktorý bude v najbližších dňoch plniť rolu hlavy cirkvi. Potom sa už vo Vatikáne spustí súslednosť úkonov a zvyklostí, ktorú zakončí až zvolenie nového pápeža.
Pápež František, vlastným menom Jorge Bergoglio, zomrel v pondelok v Ríme, mal 88 rokov. Čo sa bude vo Vatikáne odohrávať po jeho úmrtí? Ako bude vyzerať proces, ktorý cirkev nezažila takmer dvadsať rokov? Kedy Františka pochovajú? A kedy kardináli zvolia nového pápeža?
Denník SME odpovedá na otázky, ktoré si nielen veriaci po celom svete kladú po smrti pápeža Františka.
V článku sa dočítate
- ako prebieha rituál, ktorým sa potvrdzuje, že pápež zomrel,
- kedy bude pápežov pohreb a kedy za začne konkláve,
- prečo sa už nerazia špeciálne mince,
- kde chcel byť pochovaný František,
- ako sa farbí dym, ktorý oznamuje zvolenie pápeža,
- kto zvolá slávne Habemus papam.
Strieborné kladivo nahradil závoj
Úmrtie pápeža oznamuje kardinál kamerlengo. Je to jeden z najvyšších hodnostárov pápežskej kúrie, ktorá plní vo Vatikáne rolu úradu vlády. Po úmrtí pápeža až po zvolenie nového sa kardinál kamerlengo stáva hlavou katolíckej cirkvi aj štátu Vatikán.
Od 14. februára 2019 je kardinálom kamerlengom pôvodom írsky katolícky biskup Kevin Joseph Farrell, ktorý je však už naturalizovaným občanom USA. Okrem toho je aj prefektom Dikastéria pre laikov, rodinu a život. Prefekt by sa dal prirovnať k ministrovi, dikastérium k ministerstvu.
V prípade úmrtia pápeža je prvou úlohou kardinála kamerlenga overiť, či je pápež skutočne mŕtvy. Robí to tak, že ho trikrát volá jeho krstným menom. Krstné meno pápeža Františka bolo Jorge.
Pri tomto akte platila v katolíckej cirkvi storočia tradícia, že kardinál kamerlengo zľahka udieral zosnulého pápeža strieborným kladivkom s jeho erbom po čele. Tento zvyk sa v novodobých dejinách cirkvi nahradil len prekrytím tváre zosnulého pápeža závojom.
Keď pápež nereaguje na volanie, kardinál kamerlengo prednesie latinskú formulu: Vere Papa mortus est (Pápež je skutočne mŕtvy, pozn. red.).
Do roku 1878, keď zomrel pápež Pius IX, stačilo na overenie jeho smrti len toto vyhlásenie kardinála kamerlenga. Od úmrtia jeho nástupcu Leva XIII. v roku 1903 sa vyžaduje aj potvrdenie lekára.
Prsteň už nelámu
Po prehlásení pápeža za mŕtveho mu kardinál kamerlengo stiahne z prstenníka prsteň rybára. Pripomína, že prvý pápež, apoštol Peter, bol rybár. Tento prsteň sa volá aj pápežský.
Kardinál kamerlengo potom nariadi zlomiť pápežskú pečať na prsteni. Avšak od úmrtia pápeža Jána Pavla II. v roku 2005 sa pápežský prsteň jednoducho zneškodní škrabancom na jeho pečati. Pečať dá potom kardinál kamerlengo do pápežovej spálne.
Bronzovú bránu, ktorá je hlavným vstupom do pápežovho bytu, potom zapečatia.
Správu o úmrtí pápeža následne kamerlengo oznámi generálnemu vikárovi rímskej diecézy. Pápež je totiž nielen hlavou katolíckej cirkvi, ale aj biskupom Ríma. Generálny vikár rímskej diecézy správu oznámi ľudu.