LOUISVILLE. V dôsledku nepriaznivého zimného počasia zahynulo v Spojených štátoch najmenej deväť ľudí.
Osem z nich prišlo o život v štáte Kentucky, kde sa v dôsledku silného dažďa rozvodnili rieky a potoky a voda zaliala cesty. Viacero obetí zahynulo, keď ich vozidlá zaplavila voda, vrátane sedemročného dieťaťa a jeho matky.
Záchranári museli zachrániť stovky ľudí, ktorých záplavy uväznili v ich domovoch, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na guvernéra Kentucky Andyho Besheara.
"Nevychádzajte teraz na cesty a zostaňte nažive. Sme vo fáze pátrania a záchrany a som veľmi hrdý na všetkých obyvateľov Kentucky, ktorí pomáhajú a riskujú svoje životy," vyhlásil Beshear.
Podľa guvernéra asi 39-tisíc domácností čelí výpadkom elektrického prúdu a silný vietor v niektorých oblastiach môže situáciu zhoršiť.
Veľká časť USA mimo Kentucky zasa čelila vlne mrazivého zimného počasia. Severná časť krajiny bojuje s nebezpečnými mrazmi. Očakáva sa, že teplota blízko hranice s Kanadou klesne pod mínus 30 stupňov.
V Severnej a Južnej Dakote a Minnesote sa očakávajú nebezpečne nízke teploty pri mrazivom vetre od mínus 40 stupňov do mínus 45,6 stupňov Celzia.
Sneh a arktické teploty zasiahli v sobotu veľkú časť stredozápadu a pokryli snehom cesty vo východnej Nebraske, severnej Iowe a veľkej časti Wisconsinu.
V štátoch Georgia a Florida bolo vydané upozornenie na možnosť výskytu tornád.
V častiach Kentucky a Tennessee počas víkendových búrok napadlo až 15 centimetrov zrážok, uviedol Bob Oravec z Americkej meteorologickej služby.
Zatiaľ čo voda zaplavila autá a budovy v Kentucky, zosuvy bahna zablokovali v noci na nedeľu cesty vo Virgínii. V oboch štátoch, rovnako ako v Tennessee a Arkansase, platilo varovanie pred povodňami.
Národná meteorologická služba varovala obyvateľov, aby nevychádzali na cesty.