KRAGUJEVAC. Protestujúcich študentov univerzít v Srbsku, ktorí v piatok dorazili do stredosrbského mesta Kragujevac, kde sa bude v sobotu konať veľké protestné protivládne zhromaždenie, vítali v uliciach tisíce ľudí, informovala v noci na piatok agentúra AP.
Konštatovala, že nálada v Kragujevci bola v piatok večer slávnostná: ľudia vítajúc študentov mávali vlajkami, vypúšťali balóny, zapaľovali svetlice a pískali na píšťalky.
Pre študentov, ktorí za svoju vytrvalosť počas pešieho pochodu či cyklojazdy do Kragujevaca dostali kvety a medaily, rozprestreli na chodníku dokonca aj červený koberec. Pripravili pre nich aj jedlo a nápoje.
Stretneme sa na Sretenje
Program veľkého zhromaždenia nazvaného "Stretneme sa na Sretenje" (v pravoslávny sviatok Stretnutia Pána) sa začína v sobotu o 09:00 v centre Kragujevaca a skončí sa po polnoci - po 15 minút trvajúcej pietnej spomienke na 15 obetí zrútenia prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade, ktorý vyvolal súčasné mohutné protesty v Srbsku.
Sobotňajšia akcia sa bude konať pri príležitosti výročia vypuknutia srbského povstania proti tureckej nadvláde v roku 1804, ktorého výsledkom bolo vytvorenie srbského štátu v rámci Osmanskej ríše. Pätnásty február je v Srbsku štátnym sviatkom.
Štátom organizované oslavy Dňa štátnosti sa budú konať v meste Sremska Mitrovica. Aj tam sa však miestni obyvatelia v týchto dňoch schádzali na podporu študentov s heslom: "Nech idete, kam chcete, nikde nie ste vítaní".
Srbský premiér podal demisiu
K spomínanej tragédii v Novom Sade došlo 1. novembra 2024. O život pri nej prišlo 15 ľudí, väčšinou študentov. Dvaja ďalší majú po zranení trvalé následky. Demonštranti tragédiu pripisujú nedbanlivosti vlády, korupcii a inštitucionálnym zlyhaniam.
Prezident Aleksandar Vučič štrajkujúcim študentom nedávno navrhol dialóg, ktorý označil za "jediný spôsob, ako nájsť riešenie". Študenti i ich pedagógovia túto ponuku odmietli.
Pod tlakom demonštrantov podal demisiu srbský premiér Miloš Vučevič. V dôsledku tragédie v Novom Sade odstúpili aj ministri dopravy a obchodu Goran Vesič a Tomislav Momirovič. Funkcie sa vzdal aj primátor Nového Sadu.

Vláda tvrdí, že požiadavky splnila
Vučič a ďalší vládni predstavitelia sa za posledné tri mesiace - od tragédie v Novom Sade - posunuli od obviňovania študentov, že pracujú pre cudzie mocnosti k ponúkaniu ústupkov, k tvrdeniu, že splnili každú z ich požiadaviek.
Napriek tomuto tlaku zo strany vedenia krajiny študenti získali širokú podporu verejnosti vrátane učiteľov, odborárov, farmárov, zástupcov občianskej spoločnosti, spisovateľov i právnikov, konštatovala pred časom agentúra AFP.
AP objasnila, že radoví občania sú značne rozčarovaní z politikov a už stratili vieru, že v Srbsku sú možné podstatné zmeny, preto ich odhodlanie študentov, ich mladosť a kreativita, nadchýnajú.