ŽENEVA. Vyšetrovatelia OSN vyhlásili, že v Bielorusku naďalej dochádza k závažnému porušovaniu ľudských práv.
Za týmito prípadmi podľa nich stojí predovšetkým vláda bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorého vyzvali na okamžité prepustenie nezákonne zadržiavaných osôb a na začatie nezávislého a transparentného vyšetrovania všetkých prípadov zneužívania.
Informovala o tom agentúra AFP.
Kritizujú vedenie krajiny
"Bieloruská vláda sa dopúšťa rozsiahleho porušovania ľudských práv civilného obyvateľstva krajiny, pričom niektoré prípady sa rovnajú zločinom proti ľudskosti, v rámci brutálneho úsilia o potlačenie akejkoľvek opozície," uviedla v oficiálnom vyhlásení skupina vyšetrovateľov.
Podľa nich sa zadržiavanie osôb z politických dôvodov "stalo pevnou súčasťou taktiky bieloruských orgánov". Obeťami takéhoto porušovania ľudských práv sú ľudia, ktorých tamojšia vláda vníma ako hrozbu pre ich nesúhlas alebo kritiku vedenia krajiny.
OSN poverila skupinu nezávislých expertov v apríli minulého roka prešetrením a zistením faktov, okolností a hlavných príčin všetkých údajných porušení ľudských práv, ku ktorým došlo v Bielorusku od 1. mája 2020. Dodatočne bolo ich úlohou tiež zhromaždiť dôkazy a prípadne zistiť identitu tých, ktorí tieto činy vykonávali.
Vypukli masové protesty
V Bielorusku po vyhlásení Lukašenka za víťaza prezidentských volieb v roku 2020 vypukli masové protesty. Lukašenko proti nim tvrdo zasiahol a podľa viacerých médií v súvislosti s nimi väznil mnoho ľudí.
Na základe ich vyšetrovania dospeli experti OSN k záveru, že osoby zadržané v rokoch 2020 až 2024 pre ich nesúhlas s Lukašenkovým režimom "boli vo všetkých fázach zadržania vystavené mučeniu a zlému zaobchádzaniu". Informovali o bití, elektrických šokoch a vyhrážkach znásilnením voči týmto osobám, ako aj ich partnerom, píše AFP.
Vyšetrovatelia zároveň vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo zabezpečiť stíhanie zodpovedných za tieto zločiny.
Lukašenko vo voľbách z 26. januára tohto roka získal svoj v poradí už siedmy prezidentský mandát.