KYJEV, BRATISLAVA. Takmer tri roky po tom, ako ruská armáda dočasne obsadila Černobyľskú jadrovú elektráreň na severe Ukrajiny, zasiahol jej ochranný kryt dron a spôsobil požiar.
Kryt bráni úniku radiácie zo 4. bloku jadrovej elektrárne, ktorý vybuchol v dôsledku havárie v roku 1986.
Kontaminácia v roku 1986 si vyžiadala evakuáciu a presídlenie asi 200-tisíc ľudí, následky najväčšej a najdrahšej jadrovej katastrofy pocítili milióny ľudí na Ukrajine aj v Bielorusku.
Na Ukrajine nejde o prvý útok na jadrovú elektráreň. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu dlhodobo varuje pred bojmi v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne, ruské rakety dopadli aj do areálu ďalšej elektrárne.
Prinášame informácie o tom, čo vieme o piatkovom útoku.
V článku sa dočítate:
- Čo sa udialo v Černobyľskej jadrovej elektrárni.
- Nakoľko závažné je poškodenie krytu.
- Kto útočil a odkiaľ.
- Či útok zvýši radiáciu na Ukrajine.
- Na čo slúži kryt a kedy bola elektráreň terčom útokov.
1. Čo sa stalo?
V noci z 13. na 14. februára, pár minút pred druhou, počul tím Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) výbuch v areáli Černobyľskej jadrovej elektrárne, konkrétne pri kryte, ktorý chráni zvyšky zničeného štvrtého reaktora.
Na mieste vypukol požiar, ktorý sa neskôr podarilo uhasiť.
Dôvodom bol náraz dronu do oceľového krytu. Ukrajinskí predstavitelia hovoria o náraze „dronu s vysoko výbušnou hlavicou“, podľa všetkého išlo o iránske „samovražedné“ bezpilotné lietadlo Šáhid-136.
To patrí medzi najpoužívanejšie drony ruskej armády vo vojne na Ukrajine.
2. Nakoľko závažné je poškodenie krytu?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj informoval o „značných škodách na kryte“. Zábery z miesta ukazujú, že dron prerazil ochrannú vrstvu oceľového krytu a jeho časť dopadla do vnútra. Na mieste bol nájdený obhorený motor, ktorý sa zhoduje s motorom iránskych dronov Šáhid-136. Na záberoch tiež vidieť obhorené obloženie krytu.
Záchranné zložky a výškoví pracovníci poobede začali s demontážou častí poškodeného krytu, aby zistili, či na mieste ešte netleje oheň.
Loading
...
3. Kto je za útok zodpovedný?
Zelenskyj obviňuje z útoku Rusko. „Jediným štátom na svete, ktorý je schopný zaútočiť na takéto zariadenia, obsadiť jadrové elektrárne a viesť vojnu bez ohľadu na následky, je dnešné Rusko. To predstavuje teroristickú hrozbu pre celý svet,“ napísal vo vyhlásení.
Dron podľa prezidenta letel vo výške len 85 metrov, teda vo výške, ktorú nevedia zachytiť radary. „To nám dáva možnosť povedať, že to spravili zámerne. Nie je to tak, že dron náhle zmenil smer a podobne. Útok mieril na sarkofág,“ povedal Zelenskyj na bezpečnostnej konferencii v Mníchove.
Útok dronu prišiel podľa profilu OSINTtechnical, ktorý overuje informácie z verejne dostupných zdrojov, zo severovýchodu, teda od bieloruských hraníc. Tie sa nachádzajú len 11 kilometrov od elektrárne.