MNÍCHOV. Hrozivý, tragický, nepochopiteľný - takéto slová volia Mníchovčania v reakcii na útok, pri ktorom dvadsaťštyriročný Afganec vrazil autom do sprievodu odborárov.
Takmer tri desiatky ich zranil, niekoľkých kriticky.
Niektorí obyvatelia bavorskej metropoly, ktorých česká agentúra ČTK neďaleko miesta činu oslovila, žiadajú sprísnenie migračnej a azylovej politiky.
Iní ale pochybujú, že sa podobným útokom dá zabrániť. Na konci budúceho týždňa sa v Nemecku konajú predčasné parlamentné voľby, migrácia a bezpečnosť sú hlavnou témou predvolebnej kampane.
"Je to hrozná tragédia. Idem okolo a práve som si v mobilnom telefóne hľadal, čo sa tu stalo," povedal ČTK päťdesiatpäťročný Christian.
Miesto činu, križovatku ulíc Karlstrasse a Seidlstrasse v centrálnej mníchovskej časti Maxvorstadt, má v tej chvíli na dohľad, za červeno-bielou policajnou páskou. "Politici s tým musia konečne niečo robiť," dodal.
Na mieste tragédie stále zostávajú veci zranených, oblečenie, detský kočík, reflexné vesty, ktoré mali účastníci odborárskej demonštrácie na sebe, ale aj izotermické fólie, ktoré použili záchranári pri poskytovaní prvej pomoci. Na mieste stojí aj poškodené auto značky Mini. Jeho vodiča, 24-ročného žiadateľa o azyl z Afganistanu, polícia zadržala na mieste.
"Jednoducho nepochopiteľné," krúti hlavou nad útokom 23-ročná Sandra, ktorá v Mníchove študuje vysokú školu. Útok sa odohral krátko pred voľbami do Spolkového snemu.
Hlavnou témou predvolebnej kampane pritom je migrácia a bezpečnosť, a to najneskôr od januárového útoku v bavorskom Aschaffenburgu, kde neúspešný žiadateľ o azyl zaútočil kuchynským nožom na skupinu detí zo škôlky. Zabil dvojročného chlapca a 41-ročného muža, ktorý sa snažil pomôcť.
"Moje rozhodnutie, koho budem voliť, to nezmení. Ale mohlo by to určite posilniť pravicových extrémistov," povedala ČTK v reakcii na mníchovský útok Sandra.
Na mysli mala stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá býva označovaná za pravicovo populistickú až krajne pravicovú a ktorá presadzuje tvrdý prístup k migrantom vrátane ich masových deportácií.
V prieskumoch verejnej mienky má AfD v posledných týždňoch 20 až 22 percent hlasov, a stane sa tak zrejme druhou najsilnejšou stranou v parlamente. "Ja si však nemyslím, že sa toto dá zmeniť nejakými opatreniami. Páchajú to jednotlivci," dodala študentka Sandra.
Spolupredsedníčka AfD a kandidátka na kancelárku Alice Weidelová v prvej reakcii na útok v Mníchove vyzvala na sieti X k obratu v migračnej politike. Použila pritom výraz "Migrationswende".
Podobný výraz, "Zeitenwende", použil kancelár Olaf Scholz po ruskom útoku na Ukrajinu vo februári 2022. Avizoval ním, že sa zásadne zmenila doba, v ktorej Nemci žijú.
Taktiež opozičná konzervatívna únia CDU/CSU, ktorá podľa prieskumov voľby 23. februára vyhrá, v posledných týždňoch pritvrdila v požiadavkách na zmenu migračnej a azylovej politiky.

Jej volebný líder a pravdepodobný budúci nemecký kancelár Friedrich Merz žiada okrem iného dôslednejšie deportácie odmietnutých žiadateľov o azyl a odmietanie migrantov bez dokumentov priamo na hranici, aj keby mali nárok na azyl.
Bavorský premiér a predseda CSU Markus Söder na mieste útoku vyjadril smútok, dodal ale, že sa konečne musí niečo zmeniť. S tým súhlasí aj sedemdesiatnik Franz, ktorého ČTK oslovila v centre Mníchova.
Aj on hovoril o tragédii, ktorá ale musí mať konečne následky aj v zmene migračnej politiky. "Ja volím desiatky rokov CSU a myslím si, že po voľbách, keď budú pri moci, musia migráciu zastaviť. Takto to už predsa ďalej nejde," povedal.
V centre Mníchova, kam Franz vyrazil na nákup, sú na mnohých miestach o domy opreté kovové bezpečnostné zábrany. Vidieť sú tiež desiatky policajtov. V meste totiž panujú prísne bezpečnostné opatrenia kvôli Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, ktorá sa začne už v piatok.
Na jej priebeh má dohliadať až 5000 policajtov. Na podujatí sa zíde šesť desiatok hláv štátov a vlád z celého sveta, vrátane amerického viceprezidenta J. D. Vanca a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.