SARAJEVO. Bosnianski Srbi začali vo štvrtok vôbec prvé oslavy nadchádzajúceho Dňa srbskej štátnosti na území Bosny a Hercegoviny.
Kritici varujú, že to môže viesť k zvýšeniu etnicko-náboženského napätia v hlboko rozdelenej balkánskej krajine.
Lídri Republiky srbskej, jednej z dvoch entít povojnovej Bosny, aj samotného Srbska, majú dohliadať na slávnosti v meste Banja Luka, ktorá je administratívnym centrom Republiky srbskej.
Povstanie proti Osmanskej ríši
V rámci osláv v piatok odhalia dva 25-metrové stožiare s vlajkami Srbska a Republiky srbskej.
Sviatok pripadajúci na 15. februára je spomienkou na prvé srbské povstanie proti Osmanskej ríši z roku 1804. V susednom Srbsku sa oslavuje od roku 2002.
Bosnianskosrbský prezident Milorad Dodik nedávno ohlásil, že na tento deň z pôvodného 9. januára presunie aj Deň štátnosti Republiky srbskej. "Vôbec prvýkrát teraz oslávime aj nový Deň štátnosti Republiky srbskej," povedal.
Pobúrení moslimovia
Na oslavách v Republike srbskej sa očakáva aj srbský prezident Aleksandar Vučič.
Moslimskí politici v Bosny a Hercegoviny označili oslavy za poburujúce.
"Vučičov pokus vnucovať Deň srbskej štátnosti ako Deň štátnosti (Republiky srbskej) predstavuje bezprecedentné porušenie medzinárodného a vnútroštátneho práva," napísal Denis Bečirovič, zástupca bosnianskych Moslimov v trojstrannom predsedníctve BiH.
Dodik to odmietol a Beciroviča obvinil z "nenávisti voči Srbom a Srbsku".
Bosna a Hercegovina sa od konca občianskej vojny v roku 1995 skladá oficiálne z dvoch častí – z Republiky srbskej a Federácie Bosny a Hercegoviny obývanej prevažne Moslimami a etnickými Chorvátmi. Republika srbska obývaná prevažne etnickými Srbmi sa netají snahou o odtrhnutie.