WASHINGTON, BRATISLAVA. Vážený pán minister Elon Musk, oslovil amerického technologického magnáta slovenský premiér Robert Fico v otvorenom liste, ktorý zverejnil v pondelok na facebooku.
Veľkopodnikateľ juhoafrického pôvodu, majiteľ sociálnej siete X, vesmírnej spoločnosti SpaceX či automobilky Tesla, sa stal pobočníkom amerického prezidenta Donalda Trumpa a stojí na čele „úradu pre efektívnosť štátnej správy“.
Jeho anglický názov je DOGE – department of government efficiency, čo môže vyvolávať dojem, že ide o ministerstvo. Tie sa totiž v americkej administratíve označujú slovom department.
Akýkoľvek štátny úrad za normálnych okolností vznikne na základe zákona, má zákonom stanovené právomoci a smie konať iba v ich medziach. DOGE sa však nachádza v akomsi zákonnom medzipriestore a aktuálne zásahy Muska a jeho ľudí do americkej štátnej správy sa dostávajú pred súdy.
„Trumpovo a Muskovo ťaženie za efektivitu vedie „ministerstvo“, ktoré Kongres nezaložil, vedú ho nevolení ľudia, ktorí majú autoritu bez riadneho vymenovania, ktorí nepodliehajú žiadnej kontrole, ktorí nevykonávajú zákony schválené Kongresom a ktorí rušia celé agentúry, programy a milióny pracovných miest bez akéhokoľvek oprávnenia od Kongresu,“ zhrnul výhrady v texte pre Washington Post Alan Charles Raul, právnik z Harvardovej univerzity, ktorý slúžil v administratívach Ronalda Reagana a Georgea H. W. Busha.
V článku sa dočítate:
- o čo sa zatiaľ Elon Musk snaží,
- prečo je to problematické a aký odpor proti tomu vzniká,
- na základe čoho vlastne jeho „ministerstvo“ koná a ako vzniklo.
Ľudia to chceli
„Ľudia vo voľbách hlasovali za širokú reformu vlády a dostanú ju. O tom je demokracia,“ povedal Elon Musk v stredu na tlačovej konferencii v Bielom dome. Prebiehala zvláštne. Trump sedel za stolom, vedľa stál Elon Musk v čiernej šiltovke a okolo nôh sa mu motal jeho najmladší syn X Æ A-Xii.
Musk sa snažil pred novinármi obhájiť škrtanie štátnych výdavkov a odmietal, že by pracoval na „násilnom prevzatí“ inštitúcií.
Trump popri tom podpísal exekutívny príkaz, v ktorom štátnym inštitúciám nariadil, aby prijali najviac jedného nového človeka na štyroch prepustených a prikázal im aj to, aby spolupracovali s Muskovým tímom a odporučili mu možnosti na redukciu zamestnancov či rušenie oddelení, píše Reuters.