LONDÝN. Anglikánska cirkev v utorok odmietla návrh na vznik úplne nezávislej komisie na riešenie nedávnych prípadov sexuálneho zneužívania v cirkvi.
Členovia cirkevnej synody namiesto toho prijali alternatívny návrh, ktorý "s cestou k úplnej nezávislosti" komisie počíta až v budúcnosti, informovala britská stanica BBC.
Sklamaná odborníčka
Odborníčka na bezpečnosť detí Alexis Jayová, ktorá požadovala vznik úplne nezávislej komisie, považuje rozhodnutie za "hlboké sklamanie" a "zničujúce pre obete a pozostalých".
Vzhľadom na zmätky a negatívnu pozornosť, ktorej anglikánska cirkev v posledných mesiacoch čelí po veľkých škandáloch spojených so sexuálnym zneužívaním, by prijatie ambicióznejšieho modelu bolo príležitosťou vyslať verejnosti jasný odkaz, že cirkev to s premenou na bezpečnejšie miesto myslí naozaj vážne, konštatovala BBC.
Obhajca obetí vidí arogantnosť cirkvi
Hlasovanie generálnej synody ostro odsúdili aj aktivisti, ktorí sa domáhali zásadných zmien.
Lucy Duckworthová z organizácie Survivors Trust pre BBC News uviedla, že rozhodnutie synody je zničujúce nielen pre obete a tých, ktorí prežili zneužívanie zo strany duchovenstva, ale aj pre milión detí, ktoré navštevujú 4 600 škôl podliehajúcich anglikánskej cirkvi.
Obhajca obetí a pozostalých Andrew Graystone považuje odmietnutie úplne nezávislého modelu ochrany pred sexuálnym zneužívaním za ranu pre doterajšie obete. Cirkevných predstaviteľov preto obvinil zo "šokujúcej arogancie".
Odstúpil arcibiskup z Canterbury
Hlasovanie na generálnej synode sa konalo len niekoľko týždňov po tom, ako Justin Welby odstúpil z funkcie arcibiskupa z Canterbury. Demisiu oznámil v novembri 2024, keď nezávislé vyšetrovanie zistilo, že "mohol a mal" hlásiť zneužívania detí organizátorom detských táborov Johnom Smythom.
Smyth organizoval evanjelické letné tábory v 70. a 80. rokoch a bol zodpovedný za zneužívanie až 130 chlapcov a mladých mužov.
Vyšetrovatelia dospeli k záveru, že anglikánska cirkev zakrývala tieto fyzické, sexuálne, psychologické a duchovné útoky, ku ktorým dochádzalo v táboroch v Británii, Zimbabwe a Južnej Afrike.
Welbyho na čele cirkvi dočasne nahradil arcibiskup z Yorku Stephen Cottrell, ktorý však tiež čelí škandálu spojenému so sexuálnym zneužívaním.
V pondelok na päťdňovom zhromaždení Cottrell povedal, že je "hlboko zdesený našimi zlyhaniami". V utorok oznámil, že podporuje nezávislosť pri ochrane pred sexuálnym zneužívaním a je "sklamaný, že cirkev to teraz urobí v dvoch etapách". "Obete a pozostalí zneužívania a všetci, ktorí boli poškodení cirkvou, čakajú na skutočnú zodpovednosť príliš dlho," vyhlásil Cottrell.