WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump v pondelok podpísal nariadenie, ktorým sa bez výnimiek zavádzajú 25-percentné clá na dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov.
Takisto naznačil, že zvažuje zavedenie ciel aj na automobily, lieky a mikročipy. Informovala o tom agentúra AFP.
Bez výnimiek
"Dnes zjednodušujem naše clá na oceľ a hliník. Je to 25 percent bez výnimiek a úľav. Týka sa to každej krajiny," povedal Trump. Zároveň ale dodal, že zvažuje výnimku z ciel na oceľ pre Austráliu, s ktorou majú USA podľa neho obchodný prebytok.
Úvahy predtým potvrdil aj austrálsky premiér Anthony Albanese, ktorý s Trumpom hovoril. Výnimka by podľa neho bola v záujme oboch krajín.

Trump počas svojho prvého funkčného obdobia zaviedol clá vo výške 25 percent na oceľ a desať percent na hliník. Neskôr však udelil úľavy niekoľkým obchodným partnerom vrátane Európskej únie, Veľkej Británie, Kanady a Mexika.
Najnovšie clá na výrobky z ocele a hliníka zrejme tvrdo zasiahnu Nemecko a ďalšie krajiny EÚ. Podľa štatistiky dovozu do USA boli Kanada, Brazília a Mexiko v roku 2024 najväčšími dodávateľmi ocele do USA.
Trump chcel od 1. februára uvaliť 25-percentné dovozné clá na všetok tovar z Kanady a Mexika, no po rokovaní s lídrami týchto krajín ich odložil o najmenej 30 dní. Začali však platiť clá vo výške desať percent nad rámec existujúcich ciel na dovoz z Číny.
Trump bude v utorok o clách telefonicky rokovať s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom.
EÚ bude reagovať
Európska únia ľutuje rozhodnutie administratívy USA a bude reagovať prísnymi protiopatreniami.
Vyhlásila to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v reakcii na najnovšie Trumpove kroky.
Šéfka exekutívy EÚ vo vyhlásení pre médiá zdôraznila, že "hlboko ľutuje rozhodnutie USA uvaliť clá na európsky vývoz ocele a hliníka".
"Neodôvodnené clá na tovary z EÚ nezostanú bez odozvy. Vyvolajú tvrdé a primerané protiopatrenia," odkázala Leyenová.

Spresnila zároveň, že EÚ bude konať tak, aby ochránila svoje hospodárske záujmy a tiež aby ochránila svojich zamestnancov, podniky a spotrebiteľov. Podľa jej slov clá sú v podstate dane a tie sú zlé pre podnikanie a ešte horšie pre spotrebiteľov.
Šéfka eurokomisie by sa mala v utorok v Paríži stretnúť s americkým viceprezidentom Jamesom Davidom Vanceom, pričom by spolu mali prebrať aj tému obojstranných obchodných vzťahov.
Podobnými slovami o zavedení protiopatrení a ochrane záujmov Európanov v utorok počas debaty s poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu zareagoval aj komisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič, ktorý upozornil, že "v stávke je veľa pre obe strany".