Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Americký prezident Donald Trump v priebehu niekoľkých týždňov zklikvidoval rozsiahly systém medzinárodnej pomoci, ktorý za desaťročia vybudovali republikánske a demokratické administratívy.
Poskytnutie viac ako 60 miliárd dolárov zahraničnej pomoci bolo zmrazených na 90 dní, kým ich vláda nepreskúma. Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio do toho všetkého uviedol, že americká Agentúra pre medzinárodný rozvoj (USAID) môže byť úplne zrušená.
V piatok však federálny sudca zablokoval snahu Trumpovej administratívy poslať 2700 zamestnancov na platenú dovolenku a stiahnuť takmer všetkých zamestnancov pôsobiacich v zahraničí.
Rubio minulý týždeň v liste zákonodarcom zároveň hovoril o „konfliktných, prekrývajúcich sa a duplicitných“ činnostiach USAID, ktoré vedú k „nesúladu v zahraničnej politike a zahraničných vzťahoch Spojených štátov“.
„ZRUŠTE JU,“ napísal o agentúre v piatok na sociálnych sieťach Trump.
Humanitárni experti však varujú, že bez podpory USA by sa už beztak neisté globálne úsilie o pomoc mohlo zrútiť, čo by ohrozilo životy miliónov ľudí. Niektorí bývalí vládni predstavitelia uviedli, že náhle zmeny by podkopali zahraničnú politiku a národnú bezpečnosť USA.
„Nielenže sme menej v bezpečí, ale opustili sme ľudí na celom svete,“ tvrdí Brittany Brownová, bývalá pracovníčka USAID.
V stredu Trumpov bývalý poradca pre USAID Chris Mulligan odsúdil pozastavenie financovania. „Každá minúta zmrazenia pomoci oslabuje Ameriku, znižuje našu bezpečnosť a stojí nás pracovné miesta,“ povedal.
The Washington Post prináša rozpis zahraničnej pomoci USA a pohľad na to, ako by sa rozsiahle škrty novej administratívy mohli prejaviť vo svete.
V článku sa dočítate:
- koľko percent predstavuje pomoc USA,
- kto zaviedol prvý veľký balík zahraničnej pomoci,
- čoho sa experti obávajú.
Obrana proti šíreniu komunizmu
Podľa OSN je vláda USA najväčším humanitárnym darcom na svete, hoci zahraničná pomoc predstavovala vo fiškálnom roku 2023 menej ako jedno percento rozpočtu Kongresu. To pre priemerného daňového poplatníka predstavuje približne 210 dolárov ročne, v porovnaní s viac ako 2800 dolármi ročne na obranu.
Prezident Harry S. Truman zaviedol prvý veľký balík zahraničnej pomoci po druhej svetovej vojne s odôvodnením, že strategická pomoc by mohla izolovať štáty pred šírením komunizmu. O desať rokov neskôr prezident John F. Kennedy podpísal zákon o zahraničnej pomoci a výkonným nariadením vytvoril USAID.
Kľúčoví spojenci ako napríklad Ukrajina, Izrael a Egypt sa spoliehajú na financovanie z USA pri zabezpečovaní svojich hraníc a ochrane spoločných záujmov. Ďalší hlavní príjemcovia vrátane Jordánska, Iraku a krajín subsaharskej Afriky sa spoliehajú na americkú pomoc v boji proti ničivým dôsledkom vojny, sucha a chorôb.
Odborníci varujú, že 90-dňové pozastavenie financovania by mohlo byť obzvlášť zničujúce pre krajiny na pokraji hladomoru, ako je Sudán. V tomto prípade sa Svetový potravinový program (WFP) spolieha na to, že Spojené štáty poskytnú viac ako 60 centov z každého dolára vynaloženého na pomoc.
„Spojené štáty sú finančným základom celého humanitárneho systému,“ vraví Nathaniel Raymond, výkonný riaditeľ Humanitárneho výskumného laboratória na Yale School of Public Health. „Ako bude dom stáť, ak zbúrate základy?“
Globálne zdravie a potravinová pomoc
Tretina rozpočtu USA na zahraničnú pomoc v roku 2023 bola vynaložená na núdzovú potravinovú pomoc a globálne zdravie.
V Etiópii, ktorá je najväčším príjemcom potravinovej pomoci USA, sa podľa odhadov WFP na núdzovú pomoc spolieha viac ako pätnásť miliónov ľudí po niekoľkoročnom suchu, ktoré zničilo úrodu, a ozbrojenom konflikte v Tigraji, v dôsledku ktorého sa komunity ocitli na pokraji hladomoru.
Väčšina ľudí dostáva priamu potravinovú pomoc, a nie hotovosť, čo znamená, že fungujúce dodávateľské reťazce sú nevyhnutné na odvrátenie hladu.
Hoci Rubio vydal výnimku na vyňatie núdzových potravinových programov z 90-dňového pozastavenia pomoci, správcovia WFP uviedli, že celá výrobná linka v Etiópii sa zastavila.
Sklady v Džibutsku sú zásobené potravinami na ďalší mesiac, ale vodiči kamiónov a pracovníci programov boli prepustení, uvoľnení z práce alebo im bolo nariadené zastaviť prácu. Bez dopravy a personálu môžu palety múky, šošovice a jodizovanej soli financované daňovými poplatníkmi vyjsť nazmar.
Humanitárni pracovníci tvrdia, že od správcov nedostali žiadne usmernenie, či sa môžu nevyhnutní pracovníci vrátiť.
„Zbavili sa všetkých starších právnikov,“ vysvetľuje vysoký štátny zamestnanec USAID, ktorý je teraz na administratívnej dovolenke a ktorý sa podobne ako ostatní v tomto článku vyjadril pod podmienkou zachovania anonymity zo strachu z odplaty. „Ľudia, ktorí by pracovali na objasnení týchto vecí, tu nie sú.“
Interná správa WFP, ktorú si pozrel denník The Washington Post, varovala pred hroziacim prerušením dodávok núdzovej pomoci pre Etiópiu. Úradníci sa obávajú, že prerušenie by mohlo spustiť reťazovú reakciu násilia, hladu a migrácie.
“USAID neplatí účet za väčšinu zdravotníckych potrieb na celom svete, ale často podporuje kľúčovú časť systému. Keď to zo dňa na deň vypnete, celý systém sa ocitne v chaose.
„
Vplyv na globálne zdravie by mohol byť rovnako rýchly a ďalekosiahly. Pozastavené boli aj miliónové programy na boj proti malárii, ebole a tuberkulóze.
Niektoré kliniky financované USA dostali príkaz zatvoriť. A poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí dostávajú americkú podporu, uviedli, že v očakávaní výpadku financovania začali obmedzovať dodávky alebo zastavili nepodstatné služby.
„Čítame, že sa zatvára nejaká agentúra, ale nie je to agentúra: Je to niekto, koho ľudia vidia, keď idú rodiť alebo keď ich dieťa ochorie na maláriu,“ vraví Colin Puzo Smith, riaditeľ pre globálnu politiku v nezávislej organizácii Results.
V uplynulom desaťročí sa objavili dvojstranné snahy o to, aby miestne komunity mali väčšiu kontrolu nad zdravotníckymi programami, pričom USAID často zohráva podpornú úlohu.
„USAID neplatí účet za väčšinu zdravotníckych potrieb na celom svete, ale často podporuje kľúčovú časť systému,“ dodáva Puzo Smith. „Keď to zo dňa na deň vypnete, celý systém sa ocitne v chaose.“
Na základe výnimky, ktorú Rubio udelil hlavnému programu Spojených štátov na prevenciu HIV, PEPFAR, môžu lekári slobodne poskytovať „život zachraňujúce služby starostlivosti a liečbu HIV“, ale niektorí hovoria, že sa boja pokračovať, pretože systémy financované USA na sledovanie dodávok liekov sú vypnuté a prístup do globálneho platobného systému USAID nebol obnovený.

Globálna bezpečnosť
Spojené štáty vynakladajú takmer desať miliárd dolárov na programy určené na zníženie globálnych konfliktov. Tretina finančných prostriedkov na „stabilizáciu“ bola v roku 2023 poskytnutá priamo Izraelu, po ktorom nasledovali veľké príspevky pre Ukrajinu a Egypt.
Podpora USA Izraelu sa dramaticky zvýšila po útokoch vedených Hamasom 7. októbra 2023 a po vojne v Gaze. Trump vydal výnimku pre Izrael a Egypt, ktorá umožňuje, aby financovanie z USA pokračovalo počas celej pauzy.
Spojené štáty tiež vedú úsilie v boji proti násilnému extrémizmu v Sýrii, Iraku a celej severnej Afrike.
V púštnom tábore Al Hol na severovýchode Sýrie, v ktorom žijú tisíce bývalých bojovníkov Islamského štátu a ich rodiny, poskytuje súbor amerických dodávateľov obyvateľom potraviny, vodu a palivo a školí bezpečnostné sily tábora.
Hoci niektoré programy obnovili svoju operáciu po tom, čo dostali výnimku amerického ministerstva zahraničných vecí, budúcnosť kľúčových dodávateľov môže byť ohrozená, pretože v decembri a januári neprebehli žiadne platby pre regionálne programy, uvádza agentúra Proximity International. Dodávateľ so sídlom v USA tvrdí, že mu dlhujú viac ako dva milióny dolárov.
„Zlyháme, pretože USAID nemá funkčný mechanizmus, ktorý by nám vrátil peniaze, ktoré sme už vynaložili na oprávnené výdavky,“ uvádza Courtney Brownová, generálna riaditeľka spoločnosti Proximity International.
Otázna je aj budúcnosť snahy o presídlenie rodín bývalých bojovníkov Islamského štátu v Iraku.
Program podporovaný USA „uľahčoval bezpečnostné previerky, cezhraničný tranzit a rehabilitačnú podporu pre novopríchodzích“, tvrdí bývalý vysokopostavený pracovník USAID. „Teraz je to všetko pozastavené.“
Bývalý pracovník sa obáva, že prerušenie programu USA podkope roky budovania dôvery na miestnej úrovni a posilní pozíciu Teheránu.
„Stabilnejší Irak bol suverénnejší Irak, ktorý mohol čeliť iránskemu tlaku,“ dodáva.
Správa vecí verejných
Investície USA do globálneho riadenia siahajú od protikorupčných iniciatív až po programy, ktoré pomáhajú zabezpečiť slobodné voľby.
Bidenova administratíva vyčlenila viac ako štrnásť miliárd dolárov pre Ukrajinu, aby zmiernila politické a hospodárske škody spôsobené ruskou inváziou. Finančné prostriedky poskytla aj východoeurópskym krajinám, ako je Moldavsko, s cieľom čeliť ruskému vplyvu.
V Kolumbii, kľúčovom juhoamerickom spojencovi, sa realizuje jeden z najrozsiahlejších vládnych programov. Krajina nedávno zaznamenala vzostup bojov medzi súperiacimi povstaleckými skupinami a hostí viac ako tri milióny venezuelských migrantov.
USAID pomáhala pri snahe o integráciu novopríchodzích a zníženie prílevu migrantov na sever - čo je prioritou Trumpovej administratívy.
„Použili sme všetky nástroje národnej bezpečnosti: obranu, diplomaciu a rozvoj,“ vraví Susan Reichleová, bývalá riaditeľka misie USAID. „Na pomoc krajine, najmä po konflikte, potrebujete všetky tri.“
Reichleová sa obáva, že náhly odchod USA vytvorí mocenské vákuum. „Narušíme dôveru našich partnerov a to ich prinúti vstúpiť do náručia Číny a Ruska,“ dodáva.