WASHINGTON/PRAHA. Americký miliardár Elon Musk podporil návrh, aby americká vláda prestala financovať rozhlasové stanice Rádio Sloboda (RFE/RL) a Hlas Ameriky (VoA).
Na svojom webe o tom v pondelok informovala stanica RFE/RL.
Musk reagoval na kritiku vyslanca Spojených štátov pre osobitné misie Richarda Grenella, že v prípade RFE/RL a VoA americkí daňovníci financujú médiá, ktoré zamestnávajú "krajne ľavicových aktivistov". Dodal, že takéto médiá sú reliktom z minulosti.
"Nepotrebujeme štátom platené médiá," napísal Grenell.

Musk s Grenellom súhlasí a argumentoval, že "Európa je teraz slobodná (nepočítajúc dusiacu byrokraciu)" a tieto stanice "už nikto nepočúva".
"Sú to len blázniví radikálni ľavičiari, ktorí sa rozprávajú sami so sebou, pričom ročne spália miliardu dolárov z peňazí amerických daňových poplatníkov," napísal Musk v statuse na sieti X.
Musk v novej administratíve USA vedie úrad pre efektivitu štátnej správy (DOGE). Očakáva sa, že tento rezort do roka a pol zvýši efektivitu americkej vlády a úradov.
Hneď na úvod svojho pôsobenia DOGE získal prístup k vládnym platobným systémom a podieľal sa aj na likvidácii Agentúry Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID).
Hlas Ameriky vznikol v roku 1942 ako protiváha nacistickej propagandy. Začal vysielať v nemčine, neskôr sa pridalo vysielanie v angličtine, francúzštine a taliančine. Do konca druhej svetovej vojny vysielal Hlas Ameriky v 50 jazykoch.
Rádio Sloboda spustilo vysielanie v západnom Nemecku v lete 1950 ako protiváha sovietskej propagandy. V súčasnosti sídli v Prahe a poskytuje nezávislé spravodajstvo v regiónoch s obmedzenou slobodou tlače. V Rusku podobne ako VoA patrí od roku 2017 na zozname tzv. zahraničných agentov.