TAŠKENT. Švajčiarsko podpísalo dohodu s Uzbekistanom o odovzdaní ďalších 182 miliónov dolárov skonfiškovaných počas trestného konania proti Gulnare Karimovovej, uväznenej dcére zosnulého uzbeckého vodcu Islama Karimova.
Karimovovú vlani Švajčiarsko obvinilo z rozsiahleho prípadu korupcie, podvodov a organizovaného zločinu, ktorý sa ťahá už mnoho rokov. Švajčiarsko v roku 2012 v súvislosti s trestným konaním proti Karimovovej zmrazilo približne 800 miliónov švajčiarskych frankov.
Uzbecký minister spravodlivosti Akbar Taškulov a švajčiarsky veľvyslanec Konstantin Obolenskij sa na stretnutí v Taškente dohodli, že bude vrátených približne 182 miliónov dolárov, ktoré „nelegálne získali niektorí občania Uzbekistanu“, uviedlo ministerstvo spravodlivosti.
Nová dohoda zvyšuje celkovú sumu, ktorá sa má vrátiť Uzbekistanu prostredníctvom fondu OSN, na 313 miliónov dolárov po tom, čo Švajčiarsko v roku 2022 súhlasilo s vrátením približne 131 miliónov dolárov. Taškent uviedol, že peniaze sa použijú v prospech obyvateľstva so zameraním na zdravotníctvo a vzdelávanie.
Od uväznenia Karimovovej v roku 2017 si Uzbekistan od rôznych krajín vrátane Francúzska a Spojených štátov vyžiadal späť viac ako miliardu dolárov.
Kedysi prominentná spoločenská osobnosť, módna návrhárka a speváčka Karimovová bola uväznená po smrti svojho otca v roku 2016. Karimov štvrťstoročie vládol stredoázijskej krajine železnou rukou. V roku 2017 bola jeho dcéra odsúdená na 10 rokov väzenia za podvody a pranie špinavých peňazí. Neskôr jej tento trest znížili na päť rokov domáceho väzenia. V roku 2020 však Uzbekistan uviedol, že bola odsúdená na ďalších 13 rokov väzenia za vydieranie a spreneveru.
Súčasný prezident Uzbekistanu Šavkat Mirzijojev sa od nástupu do úradu považuje za reformátora a zaviazal sa, že po rokoch izolácie otvorí svetu svoju krajinu s približne 35 miliónmi obyvateľov.
Mimovládne skupiny však tvrdia, že Uzbekistan zostáva hlboko autoritársky, a to napriek tomu, že priťahuje nové západné investície.