GDANSK. Poľsko zaznamenáva zvýšenú úroveň nelegálnej migrácie cez hranicu so Slovenskom, vyhlásil v piatok poľský premiér Donald Tusk.
"Dostal som signály, že opäť pribúdajú nelegálni migranti bez práva na azyl, ktorí prekračujú poľsko-slovenskú hranicu," povedal Tusk v Gdansku na tlačovej konferencii s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.
Podľa poľského premiéra nejde zatiaľ o veľké čísla, no treba tomu venovať pozornosť. Na východnej hranici s Bieloruskom sa Poľsku podľa neho podarilo znížiť počet nelegálnych prekročení hranice o 80 percent.
"Neplánujeme zaviesť kontroly na slovensko-poľských hraniciach, ale ak nebude iná možnosť, urobíme to," povedal premiér.
Reagoval na otázku, čo hovorí na to, že niektoré štáty zavádzajú kontroly na svojich hraniciach vnútri schengenského priestoru. "Ak existuje taká potreba, tak rozumiem prijatiu dočasného rozhodnutia," povedal premiér.
Tusk sa s von der Leyenovou stretol pri príležitosti dvojdňového rokovania Európskej komisie v Poľsku.
Migrácia nebola hlavnou témou
Tusk vysvetlil, že migrácia nebola hlavnou témou rokovaní, no je rád, že Komisia si vypočula jeho argumenty, prečo Poľsko nebude prijímať ďalších migrantov. Európsky pakt o migrácii bol podľa neho prijatý v nejakej situácii, no tá situácia sa zmenila.
Predsedníčka eurokomisie uznala, že Poľsko na svojej východnej hranici čelí hybridným hrozbám zo strany Bieloruska, ktoré pomáha migrantom dostať sa na poľské hranice a vytvára tlak na ich nelegálne prekračovanie.
"Musíme spoločne posilniť vonkajšie hranice, zefektívniť návratovú politiku a tvrdo potláčať zneužívanie systému prevádzačmi. To my v Európe rozhodujeme o tom, kto k nám môže prísť a za akých podmienok," povedala v reakcii na aktivity režimu bieloruského prezidenta Lukašenka.
Von der Leyenová na slová Tuska o odmietnutí implementácie ustanovení migračného paktu priamo nereagovala, ale uviedla, že Poľsko ukázalo veľkú solidaritu s Ukrajinou a EÚ to bude brať do úvahy.
Poľský premiér na tlačovej konferencii skritizoval Nemecko za počiatočné odmietnutie podporiť projekt Východný štít a označil to za nelogický krok.
"Keď kancelár (Olaf) Scholz pochopil, že zníženie tlaku na východnej hranici Poľska zníži aj tlak na nemecké hranice, prestal blokovať túto podporu," vysvetlil Tusk.
Tusk dodal, že Poľsko si naďalej plní svoje záväzky v rámci NATO a zostane pevným spojencom USA bez ohľadu na politické zmeny vo Washingtone.
Slovensko sa ohradilo
Signály poľského premiéra nie sú podľa Ministerstva vnútra (MV) SR ničím podložené. Rezort podotkol, že eviduje za prvý mesiac tohto roka len jednu žiadosť Poľska o prevzatie osoby. Úvahy o možnom zavedení hraničných kontrol zo strany Poľska voči Slovensku pokladá aktuálne za absolútne irelevantné.
"Za prvé štyri týždne tohto roka evidujeme zatiaľ iba jednu žiadosť Poľska o prevzatie osoby. To znamená, že tvrdenia o možnom náraste nelegálnej migrácie z územia Slovenskej republiky sú absolútne nepodložené," uviedlo ministerstvo vnútra.
Poznamenalo, že za celý minulý rok poslala poľská strana žiadosť o readmisiu, teda o vrátenie nelegálnych migrantov na územie Slovenska podľa medzinárodne platných zmlúv, iba v prípade šiestich osôb, ktoré nelegálne prekročili slovensko-poľské hranice smerom na územie Poľska, čo bolo slovenskými orgánmi v piatich prípadoch vyhodnotené ako neopodstatnené a teda zamietnuté.
Za prvý mesiac tohto roka Slovensko podľa MV SR eviduje zatiaľ iba jednu žiadosť. "To znamená, že tvrdenia o možnom náraste nelegálnej migrácie z územia Slovenskej republiky sú absolútne nepodložené. Naopak, podľa oficiálnych štatistických informácií, ktorými disponujeme napríklad z Českej republiky, eviduje Poľská republika od začiatku tohto roka, teda za rovnaké obdobie, až 13 nelegálnych prekročení hraníc," doplnilo ministerstvo.