WASHINGTON. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje znížiť počet zamestnancov Agentúry Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID) na menej ako 300 zo súčasných viac ako 10-tisíc.
Dve odborové organizácie zastupujúce zamestnancov USAID podali vo štvrtok žalobu na Trumpa a jeho administratívu v súvislosti so znižovaním stavov. Žiadajú súdny príkaz na zastavenie prepúšťania personálu a likvidácie agentúry, uviedol vo štvrtok neskoro večer denník New York Times. V žalobe sa tiež uvádza, že agentúru nemožno zrušiť bez predchádzajúceho súhlasu Kongresu.

USAID už v utorok oznámila, že svojim zamestnancom po celom svete nariadila dovolenku, keďže plánuje stiahnuť personál zo zahraničných pracovísk.
Vyvolalo to pobúrenie demokratov i ľudskoprávnych skupín. USAID financuje humanitárnu pomoc a charitatívne programy v približne 120 krajinách vrátane najchudobnejších regiónov sveta.
Musk označil agentúru za "hniezdo zmijí radikálnych ľavicových marxistov, ktorí nenávidia Ameriku", a prisľúbil, že ju zruší. Bez poskytnutia dôkazov tiež vyhlásil, že USAID vykonáva "nekalú prácu CIA" a údajne "financovala výskum biologických zbraní vrátane Covidu-19, ktorý zabil milióny ľudí".
Útok na agentúru vyvolal rýchlu reakciu skupín poskytujúcich pomoc. Tvrdia, že si už vynútil ukončenie niektorých programov vrátane toho, ktorý sa zameriaval na prevenciu a liečbu HIV.
Trump v piatok uviedol, že USAID by mali zrušiť. Demokrati varujú, že takýto krok by bol bez potvrdenia Kongresom protiústavný.
"Korupcia je tam taká, aká sa málokedy vidí. Zatvorte to!" napísal Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social.
OSN varovalo, že v prípade zastavenia financovania programov prevencie a liečby vo svete, na vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti HIV a ním spôsobované infekčné ochorenie AIDS by mohlo počas nasledujúcich štyroch rokov zomrieť viac než šesť miliónov ľudí.
"Sme za to naozaj vďační," povedala v piatok zástupkyňa vedúceho Spoločného programu OSN pre HIV/AIDS (UNAIDS) Christine Steglingová, keď Trump udelil výnimky na potravinovú a inú humanitárnu pomoc, ako aj na financovanie liekov v rámci multimiliardového programu na boj s HIV/AIDS (PEPFAR).
Zdôraznila, že zahraničná pomoc USA pokrýva 70 percent celosvetového programu boja proti AIDS a 50 percent rozpočtu agentúry. Poukázala takisto na to, že dve tretiny z 30 miliónov ľudí žijúcich s HIV vo svete sú pri liečbe závislé od pomoci USA.
Hoci výnimku zo zmrazenej americkej pomoci Steglingová privítala, upozornila, že naďalej pretrvávajú v súvislosti s budúcnosťou liečebných programov mnohé obavy i nejasnosti, pokiaľ ide o uplatňovanie výnimky pre PEPFAR.
"Je to systémový šok. Sme svedkami veľkého narušenia poskytovania liečebných služieb," uviedla a varovala, že ak sa opätovne neschváli finančná podpora pre PEPFAR na roky 2025 až 2029, počet úmrtí na AIDS sa zvýši o 400 percent, čo zodpovedá približne 6,3 milióna ľudí.
"Každý cent, každé zníženie (financovania), každé jeho prerušenie bude mať veľký dosah na nás všetkých," dodala a vyzvala členské štáty OSN, aby zasiahli.
V Etiópii má UNAIDS podľa nej uzavreté zmluvy s 5000 pracovníkmi verejného zdravotníctva, ktorí sú financovaní z pomoci USA. Všetky tieto kontrakty boli už vypovedané. Rovnako prepustených bolo aj 10.000 úradníkov, ktorých úlohou bolo monitorovať a zabezpečovať, aby ľudia podstupovali liečbu.
Steglingová upozornila, že globálnym dôsledkom úplného zastavenia zahraničnej pomoci USA by mohlo byť prerušenie liečby a nemožnosť nasadiť na ňu viac ľudí. Hlavnou obavou však podľa nej zostáva dlhodobý vplyv na prevenciu nových infekcií HIV.