BRUSEL. Európska komisia neeviduje žiadne náznaky, že by Slovensko zvažovalo vystúpenie z Európskej únie.
Pre TASR to uviedla hlavná hovorkyňa predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej Paula Pinhová.
"Medzi Komisiou a slovenskou vládou v skutočnosti prebieha konštruktívna a produktívna spolupráca. Predsedníčka von der Leyenová a premiér (Róbert) Fico (Smer) sú v pravidelnom kontakte," povedala Pinhová.
Dodala, že EK a slovenské orgány spolupracujú v celom spektre záležitostí.
"Slovenskí občania sú súčasťou identity Európskej únie," dodala šéfka hovorcov eurokomisie pre TASR.
Diskusia na Slovensku o údajných plánoch vlády vyviesť Slovenska z EÚ vznikla po tom, čo podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer-) v januári vyjadril nesúhlas s návrhom opozičnej SaS zakotviť do ústavy členstvo SR v EÚ a NATO s vysvetlením, že obe tieto združenia sa vyvíjajú v čase a v krajnom prípade je potrebné byť pripravený aj na vystúpenie z nich.
Zdôraznil však, že Smer nemá za cieľ vystúpiť z EÚ ani z NATO.
Opozičné Progresívne Slovensko na to reagovalo odmietnutím úvah o vystúpení SR z EÚ a NATO.
"Potvrdzuje sa, pred čím sme varovali, predseda vlády SR Robert Fico si pripravuje pôdu pre vyvedenie Slovenska z Európy," vyhlásilo hnutie.
Fico následne opakovane deklaroval, že súčasná vláda nikdy nerobila a nebude robiť žiadne kroky spochybňujúce členstvo SR v EÚ a NATO.
Na tému zahraničnopolitickej orientácie Slovenska zorganizoval začiatkom tohto týždňa rokovanie za okrúhlym stolom prezident Peter Pellegrini. Zúčastnili sa na ňom predsedovia koaličných strán Smer, Hlas, SNS a opozičného KDH. Pellegrini po rokovaní ubezpečil, že nikto z koaličných lídrov ani predseda opozičného KDH si neželá ani nepripravuje vystúpenie SR z EÚ a NATO.
Jeden z hlavných dôvodov aktuálnych demonštrácií na Slovensku preto Pellegrini považuje za irelevantný.
Protesty vo viacerých mestách na Slovensku, ale aj v zahraničí proti politike vlády SR, s názvom Slovensko je Európa, sa majú konať aj v piatok večer.