Vladimír Thomka pri výskume vo svojej pracovni. So zbierkou najväčších exemplárov. FOTO - ROMAN ROKYTKA |
Vladimír Thomka má naozaj ojedinelého koníčka. Venuje sa výskumu pavúkov. Arachnológii, ako sa veda o nich nazýva, sa na Slovensku venuje do desať ľudí.
Takmer 20 rokov pracuje ako zoológ na prírodovednom oddelení humenského Vihorlatského múzea. Za ten čas pochodil so sieťkou na pavúky celý Zemplín. Zmapoval desiatky druhov toho hmyzu, výskyt niektorých potvrdil a objavil aj nové druhy.
Pred ním sa pavúky na Zemplíne naposledy skúmali pred viac ako sto rokmi. Odvtedy sa však biotop podstatne zmenil.
"Najstaršie publikované údaje z Humenského okresu sú až z roku 1877. Majú veľkú výpovednú hodnotu, no chýba k nim dokladový materiál. Pri výskume je dôležitá tvorba zbierky pavúkov, čo je priamy doklad existujúceho stavu," vysvetľuje.
Výskum pavúkov je náročná práca, lebo predstavujú druhovo početný rad. "Na svete je známych viac ako 30-tisíc druhov a žijú prakticky všade. Využívam rôzne metódy - smýkanie bylín sieťkou, sklepávanie zo stromov a kríkov, preosievanie lístia."
Thomkovi sa už podarilo zaevidovať 561 druhov pavúkov. V zbierke Vihorlatského múzea je 39 920 kusov pavúkov uložených v 12 120 skúmavkách. "Ten materiál bolo potrebné určiť pod mikroskopom a spracovať," hovorí.
Najpyšnejší je na to, že našiel dva druhy, ktoré sú pre faunu Slovenska nové - Improphantes decolor a Jacksonella falconier. Veľmi si cení aj nález pavúčieho druhu na Jasenovskej Hôrke, ktorý bol predtým len v jednom exemplári nájdený na Devínskej Kobyle pri Bratislave.
Výskum pavúkov môže veľa povedať o kvalite prírody, aj o celosvetových prírodných fenoménoch. Ich výskyt napríklad potvrdzuje vplyv globálneho otepľovania našej planéty. Práve pavúky určujú hrozbu. "Teplomilné druhy, ktoré sa predtým vyskytovali len v južných oblastiach, sa v poslednom období šíria na sever," hovorí Thomka.