TEL AVIV. Izrael v piatok ocenil rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa uvaliť sankcie proti Medzinárodnému trestnému súdu v Haagu.
S krokom šéfa Bieleho domu nesúhlasí predseda Európskej rady António Costa.
"Silne oceňujem nariadenie prezidenta Trumpa, ktorým uvalil sankcie na takzvaný 'medzinárodný trestný súd'," uviedol izraelský minister zahraničných vecí Gideon Saar. Rozhodnutia ICC sú podľa jeho slov nemorálne a nemajú žiadny právny základ.
So sankciami nesúhlasí šéf Európskej rady António Costa. Podľa jeho slov ohrozujú nezávislosť súdu a podkopávajú celý medzinárodný systém trestného súdnictva.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady António Costa v piatok odsúdili rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa uvaliť sankcie proti Medzinárodnému trestnému súdu v Haagu.
"ICC zaručuje zodpovednosť za medzinárodné zločiny a dáva hlas obetiam na celom svete. Musí mať možnosť slobodne pokračovať v boji proti globálnej beztrestnosti. Európa bude vždy zastávať spravodlivosť a dodržiavanie medzinárodného práva," napísala von der Leyenová.
Loading
...
Vyhlásenie podpísalo aj Slovensko
Podporu Medzinárodnému trestnému súdu v piatok spoločne vyjadrilo 79 zo 125 štátov, ktoré sú jeho zmluvnými stranami. Vo vyhlásení, pod ktorým je podpísané aj Slovensko, tvrdia, že opatrenia, aké zaviedol Trump, zvyšujú riziko beztrestnosti za najzávažnejšie zločiny a ohrozujú princípy právneho štátu v medzinárodnom meradle.
Pod spoločnú deklaráciu pod vedením Slovinska, Luxemburska, Mexika, Sierra Leone a Vanuatu na podporu ICC sa podpísalo okrem Slovenska aj Francúzsko, Nemecko či Británia. Pod deklaráciou nie je podpísané Česko, Austrália, Maďarsko či Taliansko.
Česká ani talianska vláda podľa agentúry Reuters bezprostredne nevysvetlili dôvody, prečo vyhlásenie nepodpísali. Maďarský premiér Viktor Orbán dal zase jasne najavo, že Trumpov krok voči ICC víta.
"ICC sa nedávno degradoval na zaujatý politický nástroj a zdiskreditoval celý medzinárodný súdny systém. Jeho rozhodnutia len prispeli k prehĺbeniu neistoty v už aj tak zložitých častiach sveta," napísal minister zahraničných vecí Péter Szijjártó s tým, že Maďarsko prehodnocuje otázku spolupráce s týmto súdom.
ICC je "dôležitým pilierom medzinárodného súdneho systému", zdôraznili signatári. Sankcie by podľa nich mohli vážne ohroziť prebiehajúce vyšetrovania a bezpečnosť obetí, svedkov i predstaviteľov ICC a viesť aj k zatvoreniu niektorých jeho pobočiek.
Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva Trumpa na prehodnotenie jeho nariadenia na uvalenie sankcií voči Medzinárodnému trestnému súdu.
"Hlboko ľutujeme včerajšie oznámenie o uvalení individuálnych sankcií voči zamestnancom súdu a vyzývame na zrušenie tohto opatrenia," uviedla hovorkyňa OHCHR Ravina Shamdasaniová.
Organizácia Spojených národov predtým vyzvala Trumpa, aby zmrazenie aktív a zákaz cestovania sankcionovaným osobám zrušil. Kritiku vyjadril aj samotný Medzinárodný trestný súd. Ukrajina zase vyjadril obavy, či sankcie neovplyvnia schopnosť súdu dosiahnuť spravodlivosť pre obete ruskej agresie.
Podpora Netanjahuovi
Dekrét o uvalení sankcií proti ICC za vyšetrovanie Izraela podpísal Trump vo štvrtok, dva dni po rokovaniach s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.
Súd predtým vydal zatykač na Netanjahua v súvislosti s vojnou medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy. Súd vydal súčasne zatykač aj na predstaviteľov Hamasu.
Podľa najnovšieho nariadenia prezidenta budú podľa BBC zavedené finančné sankcie aj sankcie súvisiace s vízami voči jednotlivcom, ktorí pomáhajú ICC pri vyšetrovaní občanov USA alebo ich spojencov, ako aj ich rodín.
Už prvá Trumpova administratíva uvalila v júni 2020 sankcie na ICC so sídlom v Haagu za vyšetrovanie údajných amerických vojnových zločinov v Afganistane. Trumpov nástupca v úrade Joe Biden ich v apríli 2021 zrušil.