WASHINGTON. Viac než desať amerických štátov plánuje podať žalobu s cieľom zamedziť komisii pre efektívnosť vlády (DOGE) pod vedením miliardára Elona Muska prístup k federálnym platobným systémom, ktoré obsahujú citlivé osobné údaje Američanov.
Demokratickí generálni prokurátori vo vyše desiatich štátoch USA vrátane New Yorku vo štvrtkovom vyhlásení uviedli, že budú konať v záujme "ochrany našej ústavy, nášho práva na súkromie a nevyhnutného financovania, s ktorým jednotlivci a komunity na celoštátnej úrovni počítajú".
"Elon Musk ako najbohatší muž na svete nie je zvyknutý, aby sa mu hovorilo 'nie', v našej krajine však nikto nestojí nad zákonom," uvádza sa vo vyhlásení.
"Prezident nemá právomoc poskytnúť naše súkromné informácie komukoľvek, koho si vyberie, a nemôže znížiť federálne platby schválené Kongresom," cituje ďalej z vyhlásenia generálnych prokurátorov AP, podľa ktorej naň Biely dom doposiaľ bezprostredne nereagoval.
Z vyhlásenia jasne nevyplýva, kedy plánujú demokratickí generálni prokurátori spomínanú žalobu podať, ide však o štáty Arizona, Kalifornia, Colorado, Connecticut, Delaware, Maine, Maryland, Minnesota, Nevada, Rhode Island a Vermont.
Obavy zo zapojenia DOGE do platobného systému pre federálnu vládu vyjadrili vládni úradníci i odborové zväzy s tým, že by to mohlo viesť k bezpečnostným rizikám alebo omeškaniu platieb za programy ako sociálne zabezpečenie či Medicare.
Poslanci Demokratickej strany v snemovnom výbore pre dohľad taktiež vo štvrtok vyzvali na vyšetrenie možných hrozieb pre národnú bezpečnosť, ktoré podľa nich predstavuje komisia pre efektívnosť vlády (DOGE).
Zákonodarcovia list s výzvou adresovali zástupcom generálnych inšpektorov viacerých federálnych orgánov vrátane ministerstiev financií a školstva, úradov personálneho manažmentu a pre všeobecné služby či Agentúry Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID).