KYJEV, BRATISLAVA. V ukrajinskej obci Ševčenko v Doneckej oblasti žilo ešte pred vojnou asi 1 200 obyvateľov. Obec je však významná pre celú Ukrajinu – v jej okolí sa nachádza jedno z najväčších ložísk lítia na celej Ukrajine.
Ruské vojská ešte 11. januára oznámili, že obec a okolité lítiové bane obsadili a okupačné úrady teraz sľubujú, že aj nerastné suroviny „budú prínosom pre obyvateľov regiónu a našej krajiny“.
Nielen lítium, ale aj ďalšie vzácne kovy a nerastné suroviny môžu rozhodnúť o budúcnosti Ukrajiny. Americký prezident Donald Trump v pondelok povedal, že chce mať prístup k ukrajinským nerastným surovinám výmenou za väčšiu vojenskú podporu.
Aj samotná Ukrajina si podľa analytikov uvedomuje novú geopolitickú realitu.
„Trumpov transakčný štýl politiky naznačuje, že zahraničná pomoc a spojenectvá sa budú posudzovať podľa okamžitých výhod pre USA. V reakcii na to Ukrajina hovorí už nielen o morálnej a bezpečnostnej potrebe, ale formuluje to ako ekonomickú investíciu,“ píše pre magazín Visegrad Insight ukrajinský analytik Oleksandr Kostryba.
V článku sa dočítate:
- aké ložiská vzácnych minerálov má Ukrajina,
- čo na Trumpove slová povedal ukrajinský prezident,
- prečo Ukrajine vychádza taktika.
Najväčšie ložiská
V roku 2022 kanadská konzultačná spoločnosť SecDev odhadla hodnotu všetkých nerastných surovín na Ukrajine vrátane uhlia, plynu a ropy na 26 biliónov dolárov. Na Ukrajine sa nachádza sedem percent svetových rezerv titánu a dvadsať percent svetových zásob grafitu.
Ukrajina má tiež jedny z najväčších ložísk kritického lítia v celej Európe – podľa odhadov Národnej asociácie ťažobného priemyslu Ukrajiny ide o 500-tisíc až 750-tisíc ton.
Iné odhady podľa časopisu Forbes hovoria o mnohonásobne väčších číslach.