Článok vyšiel na webe Aktuálně.cz
Je veliteľom obávanej a známej Gruzínskej légie, ktorá na Ukrajine už jedenásť rokov bojuje proti ruskej armáde. A slovenský premiér Robert Fico (Smer) ho pred týždňom obvinil z podielu na pokuse zosnovať štátny prevrat na Slovensku.
Zakladateľ a šéf légie Mamuka Mamulašvili v rozhovore pre český portál Aktuálně.cz cez WhatsApp hovorí, že Fico dostal "nápad" na scenár prevratu priamo od ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) a že Gruzínska légia je už dlhé roky terčom nenávistnej ruskej propagandy.
"Začali sme ako malá skupina, potom sa k nám začali pridávať ľudia z celého sveta. Berieme však len tých, ktorí majú bojové skúsenosti," vysvetlil Mamulašvili v rozhovore.

Čím sa Gruzínska légia stala známou na Ukrajine a vo svete?
Na Ukrajinu som prišiel v apríli 2014, naša Gruzínska légia začínala so šesťdesiatimi ľuďmi. Bola to vôbec prvá jednotka zahraničných dobrovoľníkov bojujúcich na Ukrajine.
Všetci sme boli dôstojníci alebo profesionálni vojaci gruzínskej armády, ktorí mali podobné názory a chceli sa postaviť Rusku. O dva roky neskôr sme boli začlenení do štruktúr ukrajinskej armády, stali sme sa súčasťou 25. práporu s názvom Kyjevská Rus.
V roku 2014 sme sa zúčastnili bojov o luhanské letisko, o dedinu Troické. Bojovali sme v oblasti takzvaného Luhanského oblúka. Neskôr sme bojovali v Bachmute. Postupne sa príslušníci Gruzínskej légie stali súčasťou rôznych ukrajinských brigád a jednotiek.
Koľko bojovníkov má Gruzínska légia v súčasnosti?
Niečo viac ako tisíc. Keď Rusi 24. februára 2022 zaútočili, légia bola jedinou formáciou ukrajinskej armády, ktorú tvorili zahraniční dobrovoľníci.
Boli sme známi, mali sme skvelú povesť a pridávali sa k nám ľudia z iných krajín, nielen Gruzínci.
Pred ruskou agresiou nás bolo dvesto, potom v priebehu niekoľkých mesiacov dvetisíc. A dobrovoľníkov prijímame aj naďalej, hoci ruská propaganda a propaganda súčasnej gruzínskej vlády tvrdí opak.

Takže stále máte dobrovoľníkov z iných krajín?
Áno, stále. Práve dnes som sa rozprával s Japoncami, ktorí sú súčasťou Gruzínskej légie. Japonci boli dokonca medzi prvými, ktorí sa k nám pridali už v roku 2016.
Najprv dvaja alebo traja, potom sa nám podarilo vytvoriť celú japonskú jednotku. Mali sme veľa takýchto etnických jednotiek.
Dokonca aj českú?
Mali sme aj niekoľko Čechov. Niežeby sme mali celú českú formáciu, ale mali sme ich niekoľko, a pokiaľ si pamätám, boli to väčšinou chlapci, ktorí rozumeli tomu, za čo bojujú. To je to hlavné.
Čo pre vás znamená, že Rusko oficiálne označilo Gruzínsku légiu za teroristickú organizáciu?
Rusko je náš nepriateľ a my ich dráždime, pretože bojujeme za demokraciu a nezávislosť. Rusi proti nám vedú intenzívnu propagandu už jedenásť rokov.
Na sociálnych sieťach natočili šesť propagandistických dokumentov o Gruzínskej légii. Smutné je, že táto ruská propaganda sa používa aj v iných krajinách. Rusko vedie intenzívnu informačnú vojnu.
Gruzínska vláda ma na základe ruskej propagandy obvinila, že pripravujem v Gruzínsku štátny prevrat, a teraz sa pridala aj slovenská vláda.

Čím si to vysvetľujete, že práve Gruzínsku légiu obvinil z pokusu o prevrat slovenský premiér Robert Fico?
Mám niekoľko slovenských priateľov, ale inak nemám so Slovenskom ani so slovenskou politikou nič spoločné.
Moskva sa snaží rôznymi spôsobmi zdiskreditovať a zničiť Gruzínsku légiu, pretože je symbolom odporu voči Rusku. Predstavujeme všetko, čo nenávidí Putinov režim.
Proti Rusom som bojoval už v roku 1992, keď v Gruzínsku vypukla vojna v Abcházsku. Strávil som tri mesiace v ruskom zajatí, kým ma vymenili. V tom čase som mal 14 rokov.
Môj otec bol v ruskom zajatí dva roky. Odvtedy som bol, povedal by som, vo vojenskom režime proti Ruskej federácii.
Aby som sa vrátil k Ficovi. Myslím, že dostal priamo z Moskvy návod obviniť Gruzínsku légiu. Presne to zapadá do príbehov, ktoré vymýšľa ruská Federálna bezpečnostná služba.
Je pravda, že beriete len ľudí, ktorí prešli nejakým vojnovým konfliktom a majú bojové skúsenosti?
Áno, to je pravda. Berieme ľudí, ktorí majú skúsenosti, pretože nemáme čas na nejaký dlhý výcvik. Z Gruzínska máme väčšinou vojakov, ktorí prešli medzinárodnými misiami v Iraku a Afganistane.
Prijímate aj zbrane a muníciu západného pôvodu, ktoré Ukrajina dostáva v rámci pomoci zo Spojených štátov a Európy?
Pokiaľ ide o výzbroj, dostávame a máme rovnakú ako ukrajinská armáda. Nie je v tom žiadny rozdiel. Stále existujeme ako Gruzínska légia, hoci sme rozdelení do rôznych brigád a sme súčasťou ukrajinskej armády.
Všetci máme zmluvy, kontrakty na službu v ukrajinských ozbrojených silách.