SME

Nosia lekárničky aj granáty. Čo sa deje s dronmi, na ktoré sa zbierajú Slováci

Dron dokáže zachrániť zraneného vojaka.

Jedna z dronových dielní na Ukrajine. Jedna z dronových dielní na Ukrajine. (Zdroj: Nezlomní/Jana Čavojská)

BRATISLAVA. Zákop je na ukrajinsko-ruskom fronte relatívne bezpečné miesto. Dá sa v ňom kryť, zaliezť do diery, je šanca, že niekde nablízku je v ňom aj medik. "Najkritickejším momentom je rotácia, keď vojak musí prebehnúť s plnou poľnou z rotačného bodu do zákopu. Vtedy nie je krytý," hovorí bratislavský podnikateľ a dokumentarista Marcel Rebro, ktorý s novinárkou Janou Čavojskou založil organizáciu Nezlomní a na Slovensku organizujú verejné zbierky na kúpu dronov pre Ukrajinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Ak sa vojak v priebehu dňa zraní, nemá šancu, že ho do západu slnka odtiaľ vytiahnu. Musí vydržať do tmy," vysvetľuje v kancelárii, v ktorej pripravuje ďalšiu várku dronov.

Zranený vojak je návnadou, Rusi doslova čakajú na to, kým k nemu príde evakuačná skupina, aby ju mohli zabiť. Osamelého zraneného vojaka vtedy dokážu zachrániť drony. Môžu mu priniesť lekárničku, škrtidlo, fľašu vody alebo vysielačku.

"Pre vojaka je pritom často najdôležitejší pocit, že niekto na neho nezabudol a vedia o ňom. Ak vojak takto prežije do západu slnka, môže dúfať, že potme po neho príde evakuačný tím," hovorí.

Drony, ktoré z vyzbieraných peňazí kupujú, sú bežne dostupné na internete za stovky, prípadne tisíce eur. Na Ukrajine ich však vojaci upravujú, robia na nich rôzne "macgyverizmy", aby dokázali plniť nové účely. Zhadzovať granáty či bomby, navigovať vojakov, prenášať signál vysielačiek.

SkryťVypnúť reklamu

Je pritom možné, že zbierkam Nezlomných pre Ukrajinu nechtiac pomohol aj slovenský premiér Robert Fico.

Čo urýchlila návšteva u Putina

Dva dni pred Štedrým dňom sa v médiách objavili informácie, že slovenský premiér Robert Fico navštívil Moskvu a rokoval tam s Vladimirom Putinom. Marcel Rebro s Janou Čavojskou boli už v tom čase presvedčení, že pred Vianocami už ľudia do ich zbierky na drony pre Ukrajinu výrazne neprispejú, keďže peniaze minuli na darčeky.

Ficova návšteva to však zmenila a za dva dni pribudli v zbierke na "ukrajinské" drony desaťtisíc eur. Keď koncom januára Nezlomní zverejnili blog, v ktorom vyzval Roberta Fica, aby sa s ním vypravil na Ukrajinu za veliteľom Gruzínskej légie Mamukom Mamulašvilim, vyzbieral len za jedno dopoludnie štyritisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Zbierka slúži na nákup zdravotníckeho materiálu, napríklad turniketov na zastavenie krvácania, prenosných zdrojov energie, ale predovšetkým dronov. Pozorovacích so širokouhlými alebo infračervenými kamerami.

Drony ako napríklad Mavic 3T majú kamery, diaľkové ovládania, dokážu visieť vo vzduchu, sledovať terénne prekážky, samostatne vzlietnuť či pristáť.

Niektoré ich vlastnosti sú využiteľné hneď, iné by vo vojne dronistovi spôsobili smrť.

"Keď takýto dron zapnete, hneď začne vysielať svoju pozíciu. Aby vedel, kde je jeho operátor, a aby operátor vedel, kde je dron," hovorí Rebro. To je pre operátora vo vojne nebezpečné, pretože drony vysielajú na voľne dostupných frekvenciách, ktoré ruskí vojaci dokážu zamerať. Operátor by tak priamo na seba privolal nepriateľskú paľbu. Prvým krokom je preto preinštalovať firmvér. Program od výrobcu nahradia Ukrajinci vlastným, s ktorým už dron svoju polohu nevysiela. Operátor ho zo zákopu riadi iba podľa toho, čo vidí na obrazovke z kamery.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho sa na drony montujú výkonnejšie antény alebo "kabátiky", ktoré Ukrajinci tlačia na 3D tlačiarňach a s ktorými sú drony odolnejšie proti vplyvom počasia.

Najjednoduchším použitím dronov s kamerami je prieskum a navádzanie paľby, čo prispieva aj k šetreniu muníciou. "Keď má mínometčík naviesť paľbu na cieľ, štandardne potrebuje zhruba štyri rany, aby sa 'zastrieľal'," rozprávajú Rebro s Čavojskou svoje zážitky z Ukrajiny. Ani najpresnejšie zameranie cieľa strelcovi nezaručuje, že ho trafí na prvýkrát, no s pomocou kamerového dronu a mapy dokáže nájsť presné súradnice cieľa a trafiť prvým granátom.

Zhadzujú nimi aj bomby

Drony, ktoré plnia prieskumné účely, slúžia aj na retransláciu, teda prenos rádiového signálu. Takýto dron lieta vo väčšej výške, kde okrem prieskumu robí "prostredníka" medzi operátorom v zákope a nízko letiacim kamikadze dronom, s ktorým by bez retranslácie operátor stratil rádiové spojenie.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskumný dron si tak treba predstaviť ako vrchol pomyselného trojuholníka medzi operátorom a kamikadze dronom, pričom retranslačný dron operátorovi poskytuje prehľad o teréne aj zosilnenie signálu.

"Ak sa Mavic používa ako bojový dron, používa sa na zhadzovanie bômb. Vtedy naň vojaci upevnia jednoduché zariadenie, ktoré dokáže uchopiť a pustiť bombu veľkú zhruba ako ručný granát," hovorí Rebro.

Súvisiaci článok Zo sivej zóny je zóna smrti. Ako drony zmenili situáciu na Ukrajine Čítajte 

Ručný granát je pritom zbytočne ťažký a málo účinný, vysvetľuje. Ukrajinci tlačia malé bomby v 3D tlačiarňach a do plastového obalu okrem trhaviny dajú guličky z ložiška, alebo drobné plastové kúsky s ostrými hranami. Komerčne dostupné drony tak dokážu zhodiť polkilové "bombičky", ktoré sú účinnejšie ako granáty.

Väčšie, okrídlené drony s rozpätím zhruba do troch metrov, ktoré sa vyvíjajú na Ukrajine, sa dajú použiť aj na kladenie mín. Dron s doletom zhruba dvesto kilometrov má vopred naprogramovanú trasu a dokáže zhodiť mínu na vybrané miesto, napríklad tam, kde Rusi predtým zaparkovali transportér.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto drony navádza GPS, no na svojich trupoch nesú "tienidlo", ktoré bráni rušeniu GPS prijímača zo zeme. Dron preto lieta bez ostrejších náklonov, aby prijímač nevystavil rušeniu zdola. Stroj vyrobený z plastov a kompozitných materiálov má navyše minimálny radarový odraz.

"Pointa kladenia mín dronmi nie je iba v spôsobovaní škody. Dôležitým účinkom je zmätenie nepriateľa. Ak objaví míny hlboko vo vlastnom tyle, predpokladá, že sa tam pohybujú záškodníci. Na to musi naviazať ľudskú silu, ktorú by inak použili na fronte," opisujú taktiku jednotiek známych ako Angry Birds.

Nie všetky drony sú pritom odkázané na GPS či spojenie s operátorom. Niektoré dokážu čítať terén pomocou vlastných kamier a navigovať podľa výrazných objektov. Iné boli vyvinuté ako poľnohospodárske drony na práškovanie polí, takže majú nosnosť 30 až 50 kilogramov, pod ktoré sa dá zavesiť aj protitanková mína.

SkryťVypnúť reklamu

Zásobovanie aj záchrana

"Ak vojaka zrania ráno alebo cez deň, šanca, že ho evakuujú, je nulová," hovorí Čavojská. Aj ruské vojská totiž používajú prieskumné či útočné drony, ktoré by zachraňujúcich vojakov či medikov rýchlo odhalili a zabili. Zranený vojak musí na mieste prežiť do západu slnka, až vtedy má nádej, že po neho niekto príde.

Zákop je pritom na fronte relatívne bezpečné miesto. Dá sa v ňom kryť, môže v ňom dokonca byť aj medik. Kritickým momentom sú rotácie vojakov, ktorí musia s plnou poľnou prebehnúť z rotačného bodu na zákop. Preto sa aj rotácie robia iba v noci.

Súvisiaci článok Ukrajinci povolali na pomoc dračie drony. Zničili aj ruský tank Čítajte 

Zranenému vojakovi na bojisku dokáže dron priniesť fľašu vody, malú lekárničku, lieky proti bolesti či vysielačku. Práve na toto sa dajú upraviť komerčne dostupné kamerové drony.

SkryťVypnúť reklamu

Keď dron zhodí zranenému vojakovi vysielačku, môže mu medik zo zákopu dávať inštrukcie, ako sa ošetriť tak, aby prežil.

Vzdajte sa a nasledujte ma

Drony sa na Ukrajine používajú aj na klasické metódy psychologickej vojny, napríklad zhadzovanie letákov na nepriateľských vojakov. Alebo na komunikáciu s nepriateľom, ktorý sa chce vzdať.

"Keď na Štedrý deň pri Hulajpoli zaútočili Rusi na ukrajinskú pozíciu, Ukrajinci sa stihli skryť a potom dronmi zabili sedem Rusov. Rusi si väčšinou svojich nepreberajú, ale týchto ich veliteľ chcel. Priletel ruský dron a hodil do ukrajinských pozícii vysielačku. Pyrotechnici ju preskúmali a potom sa cez ňu ozvali Rusi, ktorí si po svojich padlých prišli," rozpráva Rebro. Vojak, ktorý bol pri tom a príhodu mu povedal, už nežije, Rusi ho na druhý deň zabili.

SkryťVypnúť reklamu

Podobným spôsobom drony s reproduktormi zhadzujú ruským vojakom letáky, ako sa vzdať, a potom im hovoria inštrukcie a navigujú ich k Ukrajincom. "Rus sa vzdá len, keď je sám. Keď sú dvaja, bojí sa, že ten druhý by ho natrel alebo zabil."

Drony zo Slovenska sa okrem toho využívajú na vyzdvihovanie zostrelených dronov z bojiska mechanickou rukou. Tie sa potom dajú použiť na náhradné dielce, niektoré sa dajú opraviť úplne.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 194
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 193
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 000
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 044
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 731
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 123
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 803
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 542
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Premena loga sociálnej siete Twitter.

Vyšetrovanie je zamerané na spracovanie osobných dát vo verejných príspevkoch.


TASR
Iránsky prezident Masúd Pezeškiján počúva šéfa Iránskej organizácie pre atómovú energiu Mohammada Eslamiho pri návšteve výstavy jadrových úspechov Iránu v Teheráne v stredu 9. apríla.

Cieľom USA je zaistiť, aby sa Irán nedostal k jadrovým zbraniam.


TASR
Dánska premiérka Mette Frederiksenová počas návštevy mesta Nuuk 2. apríla 2025.

Kenneth Höegh má podporovať udržateľný rozvoj pôvodného obyvateľstva.


TASR
Marine Le Penová odchádza po vynesení rozsudku.

Predstaviteľka francúzskej krajnej pravice je vinná zo sprenevery.


TASR

Sportnet

Matej Kašlík v drese Slovenska

Slováci inkasovali päť gólov.


a 1 ďalší
zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


SkryťZatvoriť reklamu