TEL AVIV. Izraelský minister obrany Jisrael Kac vo štvrtok nariadil armáde, aby pripravila plán umožňujúci "dobrovoľný odchod" obyvateľov z Pásma Gazy. Podľa agentúry Reuters o tom informovali izraelské médiá.
Minister vydal pokyn v reakcii na plán amerického prezidenta Donalda Trumpa prevziať kontrolu nad Pásmom Gazy a presídliť Palestínčanov. Trump tiež vyhlásil, že toto územie zmení na "Riviéru Blízkeho východu".
"Vítam odvážny plán prezidenta Trumpa, obyvatelia Pásma Gazy by mali mať možnosť slobodne odísť a emigrovať, ako je to bežné na celom svete," citovala Kaca izraelská stanica Channel 12.

Podľa Kaca by Palestínčanov mali prijať krajiny, ktoré sa postavili proti vojenským operáciám Izraela. "Krajiny ako Španielsko, Írsko, Nórsko a ďalšie, ktoré vzniesli obvinenia a nepravdivé tvrdenia voči Izraelu v súvislosti s jeho činnosťou v Pásme Gazy, sú zo zákona povinné umožniť všetkým obyvateľom Pásma Gazy vstup na svoje územie," vyhlásil.
Plán presunu bude zahŕňať možnosť odchodu cez pozemné priechody, ako aj opatrenia na odchod po mori a letecky, informoval Channel 12.
Trumpove plány rozdelili Republikánov
Rusko, Čína či Nemecko v stredu kritizovali Trumpov plán pre Pásmo Gazy. Podľa ich vyjadrení by to mohlo priniesť "ďalšie utrpenie a nenávisť".
Saudská Arábia tento návrh jednoznačne odmietla a akékoľvek pokusy o anexiu územia a vysídlenie Palestínčanov v stredu odmietol aj jordánsky kráľ Abdalláh II. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu návrh označil za "pozoruhodný" a vyzval na jeho preskúmanie.
Reuters upozorňuje, že s touto myšlienkou okrem medzinárodného spoločenstva nesúhlasia ani viacerí republikánski kongresmani. Mnohí stále uprednostňujú dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu a niektorí tento nápad považujú za mrhanie prostriedkami daňových poplatníkov.
"Myslel som, že sme hlasovali za Ameriku na prvom mieste," citoval Trumpov volebný slogan na sociálnej sieti X republikánsky senátor Rand Paul. "Nemôžeme uvažovať o ďalšej okupácii," dodal.
Senátor Jerry Moran povedal, že myšlienku dvojštátneho riešenia nemožno len tak zahodiť. "Nie je to niečo, o čom by sa dalo rozhodnúť jednostranne," povedal. Senátorka Lisa Murkowská uviedla, že o tejto otázke "nechce ani špekulovať, pretože je pomerne strašidelná."
Demokrati myšlienku odmietli
Republikáni majú v oboch komorách Kongresu tesnú väčšinu nad demokratmi, ktorí túto myšlienku jednoznačne odmietli. "Je to etnická čistka pod iným názvom," vyhlásil demokratický senátor Chris Van Hollen v televízii MSNBC.
Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson zaujal prívetivejší postoj a Trumpov návrh označil za "odvážny a razantný krok v snahe zabezpečiť mier v tomto regióne." Podľa Johnsona v tom množstvo republikánov Trumpa podporí a ľudia pochopia nevyhnutnosť tohto kroku.
Trumpove plány pravdepodobne nepodporia ani republikánski voliči. V januárovom prieskume agentúry Reuters a agentúry Ipsos iba 15 percent Američanov podporilo použitie vojenskej sily na získanie nových území.