WASHINGTON, BRATISLAVA. Klimatológovia sa v posledných dňoch iba neveriacky chytajú za hlavy. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa totiž nenápadne odstraňuje zmienky o klimatickej kríze z webových stránok americkej vlády.
Podľa denníka The Guardian zmizol klimatický portál z domény ministerstva obrany, rovnako ako aj sekcia o klimatických zmenách z rezortu ministerstva zahraničných vecí a chýba tiež klimatický obsah poskytovaný ministerstvom poľnohospodárstva alebo rubrika o udržateľnosti na ministerstve dopravy.
Odkazy na čokoľvek súvisiace s klímou sťahujú americkí úradníci tiež z webu Bieleho domu.
„Mali by sme sa pripraviť na najhoršie,“ vraví pre The Guardian klimatológ Michael Mann. „Kľúče od auta dostali plutokrati fosílnych palív a chystajú sa ho zhodiť z klimatického útesu.“
Mann upodozrieva Trumpovu administratívu z nasledovania Floridy, ktorá v priebehu minulého roka schválila zákon zakazujúci zmienky o klimatickej kríze v štátnej legislatíve. „Nič by ma v tomto bode už neprekvapilo,“ dodáva Mann. Florida v područí guvernéra Rona DeSantisa podľa klimatológa iba stelesňuje testovaciu pôdu na implementáciu zákona na federálnej úrovni.
Zamestnanom ministerstiev bolo nariadené vymazať klimatické referencie už v januári, uvádza magazín Politico.
V článku sa dočítate:
- prečo Trump odstúpil od Parížskej dohody,
- na čo sa Trump odvoláva,
- čo môžeme podľa EDGI očakávať.
Nešťastné rozhodnutie
Trump odstúpil od Parížskej dohody už počas svojho prvého funkčného obdobia, pretože argumentoval, že klimatický dokument nespravodlivým spôsobom zaťažuje ekonomiku USA.
Bývalý americký prezident Joe Biden neskôr Trumpovo rozhodnutie zvrátil, ale Trump sa ho rozhodol obnoviť aj vo svojom druhom funkčnom období. Od zmluvy odstúpil už niekoľko hodín po januárovej inaugurácii.
„USA nebudú sabotovať vlastný priemysel, zatiaľ čo Čína beztrestne znečisťuje životné prostredie,“ povedal Trump s tým, že okamžite odstupuje od „nespravodlivej“ zmluvy.
Rozhodnutie staronového amerického prezidenta síce nebolo prekvapujúce, keďže Trump signalizoval odstúpenie od Parížskej dohody už počas svojej prezidentskej kampane, ale jeho dosah môže byť podľa mnohých odborníkov katastrofálny, keďže prichádza po najteplejšom zaznamenanom roku v histórii, upozorňuje rozhlas NPR.
Laurence Tubianová, tvorkyňa Parížskej dohody, uviedla, že odstúpenie USA od klimatickej zmluvy je naozaj nešťastné. Dodala však, že medzinárodné klimatické akcie sa ukázali silnejšie ako samostatná politika akejkoľvek krajiny.

„Tento moment by mal slúžiť ako budíček na reformu systému, ktorý zabezpečí, že tí, ktorí sú najviac postihnutí, budú v centre nášho kolektívneho riadenia,“ uviedla podľa NPR Tubianová.
Trump sa však odvoláva na energetickú krízu v Spojených štátoch, pričom plánuje rozšíriť ťažbu roby a plynu.
„Neexistuje žiadna energetická kríza. Je tu klimatická núdza,“ povedal podľa televízie France 24 prezident Rady pre obranu prírodných zdrojov Manish Bapna. „Spojené štáty produkujú viac ropy a plynu ako ktorákoľvek iná krajina v histórii.“
Bapna zároveň obvinil Trumpovu administratívu z ďalšieho obohacovania miliardárskych darcov na úkor obyčajných ľudí.
Čína, ktorá je najväčším producentom emisií na svete, v každom prípade uviedla, že je „znepokojená“ odstúpením USA od klimatickej dohody.
Založená na manipulácii
Podľa výskumnej siete Environmental Data and Governance Initiative (EDGI), ktorej odborníci analyzujú federálne environmentálne údaje, webové stránky, inštitúcie a politiku, došlo medzi rokmi 2016 až 2020 k takmer 40-percentnému poklesu používania pojmu „klimatická zmena“ na platformách federálnych agentúr.
„Z toho, čo sme doteraz videli, by sme mali opäť očakávať masívnu kampaň za potlačenie informácií,“ vraví pre The Guardian zakladateľka EDGI Gretchen Gehrkeová. „Trumpova kampaň bola založená na manipulácii a myslím si, že [Trump] bude aj naďalej pokračovať v manipulácii americkej verejnosti.“
Najlepší spôsob, ako to urobiť, je podľa Gehrkeovej odstrániť oficiálne zdroje informácií, na ktoré sa spolieha verejnosť vrátane vedcov a učiteľov.

Z webových stránok už zároveň zmizli kľúčové štúdie. Podľa kritikov Trumpovo rozhodnutie potlačí chápanie klimatickej krízy verejnosťou, a to uprostred rekordných teplôt, ktoré majú za dôsledok lesné požiare aj roztápanie ľadovcov.
Ben Jealous, riaditeľ organizácie Sierra Club, sa domnieva, že odobratím prístupu k život zachraňujúcim informáciám Trump v skutočnosti ohrozuje všetkých občanov USA.
„Plán na moderné pálenie kníh nie je plánom pre americké rodiny,“ dodáva pre The Guardian Jealous.