VARŠAVA. Poľský minister vnútra Tomasz Siemoniak uviedol, že Varšava nebude prijímať migrantov a odmieta presídľovanie a migračný pakt EÚ. "Nebude žiadne presídľovanie. Povedali sme to veľmi jasne," povedal Siemoniak v utorok podľa agentúry PAP.
Európska komisia tvrdí, že presídlenie je nevyhnutné na zmiernenie tlaku na krajiny, ktoré spravujú vonkajšie hranice EÚ.
Podľa Siemoniaka Poľsko zaujalo jasné stanovisko proti paktu EÚ o migrácii a azyle. Ide o súbor povinných predpisov na riadenie migrácie v rámci EÚ a vytvára jej spoločný azylový systém.

Rovnaký negatívny názor podľa neho vyjadril aj premiér Donald Tusk a spomenul, že migračný pakt bol dôkladne prerokovaný predchádzajúcou vládou vedenou stranou Právo a spravodlivosť.
Premiér následne vyhlásil, že Poľsko nebude implementovať migračný pakt ani žiadne ustanovenia, ktoré by viedli k nútenému prijatiu migrantov zaevidovaných v iných európskych krajinách.
"Poľský štát a vláda nepremrhajú úsilie policajtov, vojakov a pohraničníkov, ktorí riskujú svoje životy, aby obmedzili hrozbu nelegálneho prisťahovalectva na minimum," povedal Tusk podľa PAP a zdôraznil, že ide o konečné rozhodnutie.
Do začiatku účinnosti paktu zostáva niekoľko mesiacov, no Siemoniak uviedol, že rozhovory stále prebiehajú.
"Chcel by som upozorniť na vyhlásenie Komisie z decembra, kde s nami súhlasí, že na poľsko-bieloruskej hranici ide o zneužívanie migrácie ako zbrane, kedy režim Lukašenka používa migrantov na destabilizáciu situácie v Poľsku. EÚ si všimla, že sa nachádzame v špeciálnej situácii," povedal Siemoniak.
Odpor voči návrhu
Ľudskoprávni aktivisti, ako aj Úrad vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR) kritizujú tento legislatívny návrh.
Hovorca UNHCR v Poľsku Rafal Kostrzynski prečítal v Sejme list, v ktorom pripomenul, že Poľsko na základe princípu zákazu vyhostenia nemôže vrátiť žiadateľov o azyl do krajiny ich pôvodu, ani na iné miesto, kde by boli ohrození alebo vystavení prenasledovaniu.
Podľa listu UNHCR rozumie potrebe riešiť situáciu na hraniciach, ale verí, že bude riešená citlivým spôsobom.
Návrh kritizovali aj zástupcovia Amnesty International či nadácie Dávame deťom silu.
"Akokoľvek sú potrebné určité mechanizmy ochrany hraníc, kategoricky zdôrazňujeme, že žiadne porušovanie práv detí nie je opodstatnené, bez ohľadu na to, či sú v maternici, v náručí svojich rodičov alebo bez opatrovníka," povedala Agnieszka Kwasniewská-Sadkowská z nadácie.
Peniaze na ochranu pred Bieloruskom
Poľsko dlhodobo poukazuje na to, že čelí migračnej kríze z východu a v januári začalo dostávať finančné prostriedky EÚ na posilnenie ochrany svojej hranice s Bieloruskom.
Európska komisia v decembri minulého roka oznámila, že na posilnenie vonkajších hraníc únie s Bieloruskom a Ruskom vyčlení 170 miliónov eur.
Cieľom je zabrániť v používaní migračného tlaku ako nástroja hybridnej vojny. Príspevok 52 miliónov eur Poľsko využije na výstavbu pozorovacích veží, nákup dronov a špeciálneho vybavenia pre mobilné pohraničné jednotky.