OTTAWA, BRATISLAVA. Za oceánom je spievanie štátnych hymien naživo na športových udalostiach tradíciou. Sklamanie Kanaďanov z 25-percentných ciel, ktoré Donald Trump plánuje uvaliť na kanadský tovar, si za posledné hodiny odnieslo niekoľko mladých speváčok.
Pätnásťročná speváčka Kyra Daniel sa v nedeľu postavila na palubovku basketbalového klubu Toronto Raptors, aby okrem kanadskej zaspievala aj štátnu hymnu hosťujúceho amerického klubu Los Angeles Clippers. Počas nej sa však ozývalo bučanie a pískanie fanúšikov.
Nebolo ojedinelé, od nedele sa z hľadísk viacerých športových podujatí vrátane hokejovej NHL ozývalo pískanie a bučanie, keď sa rozozneli tóny hymny Spojených štátov.
Kanaďanov sprevádza stereotyp zdvorilých a krotkých ľudí. "Keď už Kanaďania reagujú takto, viete, že ste niečo pokašlali," skonštatoval anonymný komentátor na youtube.
Prvým hmatateľným dôsledkom nových amerických ciel je tak sklamanie a hnev na krajinu, s ktorou má Kanada historicky hlboký kultúrny, bezpečnostný aj obchodný vzťah.
V Kanade okrem odporu k americkej hymne vypukla aj vlna obchodného patriotizmu. Kým niektorí ľudia nakupujú americké produkty do zásoby skôr, ako sa zvýšia ceny, iní sú odhodlaní uprednostňovať kanadské výrobky. "Dopadne to na mnohých z nás a čakajú nás neľahké časy," povedal v sobotu večer kanadský premiér Justin Trudeau. "Žiadam vás, aby sme si pomáhali navzájom. Teraz je čas vybrať si Kanadu," dodal.
Trumpove clá mali pôvodne vstúpiť do platnosti v utorok, v pondelok večer Trump oznámil ich odloženie o mesiac.
V článku sa dočítate:
- Ako na americké clá reagujú Kanaďania a čo to pre nich znamená,
- čo na obchodnú vojnu hovorí Mexiko či Európa,
- ako môžu vyzerať odvetné opatrenia
Ceny pocítia aj v Amerike
Dvadsaťpäťpercentnú prirážku na kanadský tovar (s výnimkou energií, na ktorých je desaťpercentné clo) pocítia na oboch stranách hranice, no Kanada je v tejto situácii zraniteľnejšia, píše televízia BBC.
Tá si všíma, že dôležitú úlohu v zmenenom nákupnom správaní Kanaďanov hrá americký alkohol. Najľudnatejšia provincia Ontario, ale aj niektoré ďalšie, už sťahujú z pultov alkohol dovezený z USA, v Severnej Amerike tak ide predovšetkým o bourbon, americkú whisky vyrobenú prevažne z kukurice.
Niektoré obchody začali označovať kanadské výrobky, niektoré prestali americké produkty predávať už teraz. BBC spomína aj Kanaďanov, ktorí zo znechutenia zrušili plány na cestu do USA.
Kanadská vláda na americké clá odpovedá zavedením vlastných ciel na americký tovar, pričom podľa kanadskej siete CBC sú v prvom balíku zaťažených položiek zelenina, textil, športové potreby či parfumy. Okrem toho Ottawa selektívne zaťaží tovar pochádzajúci z protrumpovských štátov USA, napríklad pomarančový džús z Floridy. Obchody s alkoholom v provincii Britská Kolumbia chcú zastaviť nákup nápojov z republikánskych štátov USA.