BRUSEL. Dvanásť krajín Európskej únie vyzvalo Európsku komisiu, aby prijala opatrenia proti zasahovaniu do volieb v členských štátoch a urýchlila prebiehajúce vyšetrovania v súvislosti s porušeniami Nariadenia o digitálnych službách (DSA).
Pod výzvu sa podpísali predstavitelia Francúzska, Nemecka, Holandska, Belgicka, Cypru, Chorvátska, Českej republiky, Dánska, Grécka, Rumunska, Slovinska a Španielska.
Komisiu žiadajú, aby v plnej miere využila právomoci udelené na základe DSA, ktorého cieľom je vybudovať bezpečnejšie prostredie na internete a bojovať proti dezinformáciám.

Hovorca Komisie pre Euractiv uviedol, že odpoveď na list bude zaslaná v primeranom čase, ale vyšetrovania prebiehajúce na základe DSA budú pokračovať súčasným tempom v súlade s riadnym postupom.
V rámci DSA je otvorených niekoľko vyšetrovaní proti najväčším online spoločnostiam ako Meta, TikTok a X.
Výzva prichádza len necelý mesiac pred voľbami v Nemecku (23. februára), pričom krajina varuje pred nárastom hybridných hrozieb a miliardár a majiteľ sociálnej siete X Elon Musk podporuje krajne pravicovú Alternatívu pre Nemecko (AfD), píše agentúra STA.
Nemecký digitálny regulačný orgán a Európska komisia v piatok uskutočnili simulovaný test s najväčšími sociálnymi sieťami, aby otestovali ich schopnosť bojovať proti dezinformáciám pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami.
"Dnes sme realisticky simulovali možné porušenia, testovali postupy a mechanizmy sociálnych sieti na nahlasovanie a nacvičovali sme opatrenia a príslušnú výmenu informácií," uviedli vo vyhlásení nemecké úrady s tým, že na hrozby pred voľbami sú dobre pripravené.
Išlo o prvý takýto záťažový test pre národné voľby podľa Nariadenia o digitálnych službách (DSA). EK však už podobný test uskutočnila pred voľbami do Európskeho parlamentu v júni 2024.
Na teste sa zúčastnili sociálne siete X, TikTok, YouTube, LinkedIn, Microsoft, Facebook, Instagram a Snapchat, ako aj mimovládne organizácie, spresnila eurokomisia.