NEPJOTO. Mjanmarská junta predĺžila výnimočný stav v krajine o šesť mesiacov, oznámili tamojšie médiá.
K tomuto kroku došlo deň pred štvrtým výročím štátneho prevratu. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.
Mjanmarsko sa od prevratu z 1. februára 2021 a zosadenia líderky Aun Schan Su Ťij zmieta v občianskom konflikte, ktorý si vyžiadal viac ako 6000 mŕtvych.
Armáda sa usiluje potlačiť ozbrojený odpor voči svojej vláde. V uplynulom roku utrpela niekoľko čiastkových porážok v bojoch so spojenými silami etnických menšín na severe a západe krajiny.
"Všetci členovia Národnej rady pre obranu a bezpečnosť vrátane vrchného veliteľa a úradujúceho prezidenta sa jednohlasne rozhodli na predĺžení výnimočného stavu o ďalších šesť mesiacov v súlade s článkom 425 ústavy z roku 2008," oznámil komunikačný orgán junty.
Junta podľa agentúry Reuters plánuje v tomto roku usporiadať voľby, čo však počas výnimočného stavu nie je možné. Voľby by sa teda mohli uskutočniť v druhej polovici roku 2025.
Generál junty Min Aun Hlain vyhlásil, že na zrušenie výnimočného stavu a usporiadanie volieb je potrebný mier a stabilita.
Armáda v roku 2020 vzniesla obvinenia z podvodov vo voľbách, v ktorých zvíťazila Národná liga za demokraciu (NLD) Aun Schan Su Ťij. Následne armáda uskutočnila prevrat. Výnimočný stav od februára 2021 predĺžila junta už niekoľkokrát, píše AFP.
V dôsledku konfliktu opustilo svoje domovy viac ako 3,5 milióna ľudí a viac ako 20-tisíc ľudí skončilo vo väzení. Podľa OSN približne 19,9 milióna ľudí - teda viac než tretina mjanmarskej populácie - bude v tomto roku potrebovať humanitárnu pomoc.