BELEHRAD/NOVÝ SAD. Študenti zo srbského hlavného mesta Belehrad sa vybrali na pochod do Nového Sadu, kde sa v piatok podvečer pripoja k svojim rovesníkom a blokádou troch mostov im preukážu podporu v symbolickom proteste presne tri mesiace po zrútení betónového prístrešku na novosadskej železničnej stanici.
Incident si vyžiadal 15 obetí na životoch, informuje agentúra HINA a stanica RTS.
Zorganizovali blokády mostov
Protestný pochod študentov belehradských univerzít sa začal vo štvrtok predpoludním. Pred budovou policajnej akadémie v štvrti Zemun sa pochod zastavil a 15-minútovým tichom vzdal hold obetiam nešťastia v Novom Sade.
Následne sa za podpory a potlesku zhromaždených občanov opätovne vydal na zhruba 80-kilometrovú cestu do Nového Sadu. Celú trasu pochodu zabezpečuje polícia.

Študenti v Novom Sade medzitým zorganizovali blokády Varadínskeho mosta, Žeželjovho mosta a Mosta slobody. Akcia dostala názov "Tri mesiace - tri mosty" a podľa očakávania sa k nej okrem študentov z Belehradu pripojí množstvo známych osobností a predstaviteľov organizácií z celého regiónu, píše HINA.
Cieľom je preukázať podporu študentskému protestnému hnutiu, ktoré vypuklo po tragédii v Novom Sade, ako aj po následnej vlne násilia voči demonštrantom.
Študenti zdôraznili svoje kľúčové ciele, ktorými sú žiadanie spravodlivosti a prevzatia zodpovednosti za zrútenie prístrešku, ako aj boj proti korupcii a za spravodlivejšiu spoločnosť. Vyzvali tiež na efektívne a nestranné fungovanie inštitúcií vrátane polície a súdnictva.
Na sociálnych sieťach apelovali na občanov z celej krajiny a svojich rovesníkov z ďalších univerzít, aby sa k nim v sobotu 1. februára pridali.
Podporu rovesníkom zo Srbska v piatok svojím zhromaždením preukázali aj študenti v Banja Luke na severozápade Bosny a Hercegoviny.
Vodič v Belehrade zranil ľahko jednu ženu, keď svojím autom vrazil do skupiny účastníkov protestu. Informovala o tom agentúra AP, ktorá dodala, že ide už o tretí podobný incident za posledné týždne. Okrem toho podľa nej provládni násilníci opakovane útočia na účastníkov protivládnych protestov.
Študentské hnutie sa naďalej rozrastá
Za uplynulé tri mesiace vyšli do ulíc vo viac než 130 mestách v Srbsku státisíce ľudí. Študentské hnutie sa naďalej rozrastá, pričom k doposiaľ najväčším protestom došlo na belehradskom námestí Slavija a dopravnom uzle Autokomanda, kde sa za dva dni zhromaždilo podľa odhadov viac než 200-tisíc ľudí.
Pod tlakom demonštrantov podal v utorok demisiu srbský premiér Miloš Vučevič. V dôsledku tragédie v Novom Sade odstúpili aj ministri dopravy a obchodu Goran Vesič a Tomislav Momirovič.

Prezident Aleksandar Vučič v stredu splnil ďalšie požiadavky demonštrantov a udelil milosť 13 ľuďom zatknutým počas protestov. Začiatkom tohto týždňa vláda oznámila trestné stíhanie osôb obvinených z útoku na demonštrantov.
Organizátori protestov naďalej žiadajú zverejnenie všetkých dokumentov súvisiacich s rekonštrukčnými prácami na železničnej stanici v Novom Sade. Vláda zverejnila tisíce strán dokumentov, no experti tvrdia, že dokumentácia je neúplná.
Vučič a vládni predstavitelia od tragédie v Novom Sade oscilujú medzi výzvami na rokovania a obvineniami, že demonštrantov podporujú zahraničné mocnosti. Trvajú tiež na tom, že požiadavky študentov splnili, uviedla v stredu AFP.