BERLÍN. Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok kritizovala svojho nástupcu na poste lídra opozičných kresťanských demokratov (CDU) Friedricha Merza za to, že sa pri schvaľovaní parlamentného návrhu o prísnejších pravidlách prisťahovalectva opieral aj o podporu krajnej pravice.
Návrh CDU/CSU prešiel vďaka krajnej pravici
Nemecký Spolkový snem v stredu vyzval vládu, aby obmedzila imigráciu a vstup do krajiny odmietala už na hraniciach väčšiemu počtu žiadateľov o azyl.
Návrh opozičnej koalície CDU/CSU prešiel s podporou Alternatívy pre Nemecko (AfD) označovanej za krajnú pravicu. Merkelová poukázala na to, že Merz sa v minulosti vyslovil proti takémuto spojenectvu.
"Myslím si, že je nesprávne sa už necítiť viazaný týmto návrhom, a tak po prvýkrát úmyselne umožniť 29. januára väčšinu s hlasmi AfD pri hlasovaní v nemeckom Bundestagu," uviedla na svojej oficiálnej internetovej stránke.
Spolupracujte s demokratmi, odkázala Merkelová
Merz má podľa predvolebných prieskumov šancu po februárových predčasných voľbách nahradiť na poste kancelára Olafa Scholza.
Svoje návrhy týkajúce sa obmedzenie migrácie predložil po sérii útokov v Nemecku, ktoré spáchali cudzinci.
Dvojstrana CDU/CSU vedie v predvolebných prieskumoch a Merz sľúbil, že ak sa stane kancelárom, zakáže vstup do Nemecka všetkým nelegálnym prisťahovalcom.

Bývalá nemecká kancelárka vyzvala CDU, aby namiesto spolupráce s AfD spolupracovala s "demokratickými stranami", aby dosiahli riešenia "na základe príslušných európskych právnych predpisov", aby sa zabránilo ďalším takýmto útokom.
Merkelová po odchode z politiky v roku 2021 priamo nekomentuje aktuálnu politickú situáciu. Merz sa od svojho nástupu do kresla lídra CDU priklonil k pravici.
Ešte pred spomínanými útokmi sľuboval tvrdší postoj k prisťahovalectvu a kritizoval Merkelovej postup v tejto otázke.
Kritika od priamych svedkov holokaustu
Friedricha Merza kritizovali dvaja preživší holokaustu - 82-ročná Eva Umlaufová a 99-ročný Albrecht Weinberg.
Umlaufová adresovala Merzovi otvorený list zverejnený v novinách Süddeutsche Zeitung. Podľa jej slov dúfala, že počas života neuvidí nárast krajne pravicových strán, no v súčasnosti sa nenávisť a agitácia stávajú v Európe prijateľnými normami. "Ruku na srdce: desí ma to na smrť... Všetci sme videli, kam táto cesta môže viesť," napísala Umlaufová.
V liste prosila Merza, aby sa v budúcnosti s AfD už pri schvaľovaní zákonov nespájal. Vyzvala ho, aby radšej oslovil zvyšné demokratické strany v nemeckom parlamente a s nimi sa dohodol na kompromisoch.
Umlaufovú nacisti zavliekli do koncentračného tábora ako dvojročnú. "Nepodceňujte pravicových extrémistov," vyzvala nemeckých politikov a stredajšie schválenie zákona označila za začiatok normalizácie "nepriateľov demokracie".
Albrecht Weinberg vo štvrtok pre Reuters uviedol, že na protest proti parlamentnému hlasovaniu vráti vyznamenanie za zásluhy.
Weinberg prežil väznenie v koncentračných táboroch Auschwitz a Bergen-Belsen. Po vojne emigroval do Spojených štátov, ale pred desiatimi rokmi sa vrátil do Nemecka.