ŽENEVA. Švajčiarska vláda v stredu oznámila, že zakáže adopcie detí zo zahraničia. Dôvodom tohto kroku sú odhalenia o rozsiahlom porušovaní zákonov v minulosti a obavy z pokračovania tejto praxe.
Švajčiarska vláda uviedla, že poverila ministerstvo spravodlivosti, aby do konca roka 2026 vypracovalo návrh príslušnej legislatívy. Analýza vykonaná nezávislými odborníkmi podľa nej ukázala, že ani tie najprísnejšie zákony o adopcii nedokážu zabrániť jej zneužívaniu.
Vláda si nechala vypracovať nezávislý posudok po zverejnení dvoch štúdií z posledných rokov, ktoré zistili, že v rokoch 1970 - 1990 mohli byť nezákonne adoptované z rôznych krajín tisícky detí.
"Pri adopciách zo zahraničia sa v minulosti vyskytli nezrovnalosti veľkého rozsahu. Vládu mrzí, že úrady si nesplnili svoje povinnosti voči deťom a ich rodinám," uvádza sa vo vyhlásení kabinetu.

Nezávislí experti mali za úlohu preskúmať, či a ako by revízia legislatívy týkajúcej sa adopcií zo zahraničia mohla zabrániť jej zneužívaniu v budúcnosti. Dospeli k záveru, že opatrenia na národnej a regionálnej úrovni vo Švajčiarsku sú dostatočné, no aj napriek tomu nie je možné úplne zabrániť ich zneužívaniu.
Vláda pri rozhodovaní o úplnom zákaze adopcií zo zahraničia zohľadnila aj skutočnosť, že ich počet v posledných rokoch prudko klesol z niekoľkých stoviek na približne 30 ročne. Zároveň zdôraznila, že adopcie v rámci Švajčiarska zostanú legálne.
Darcovstvo vajíčok je zakázané
Zákon o reprodukčnej medicíne sa musí komplexne prepracovať, aby sa prispôsobil súčasným pomerom. Rozhodla o tom na svojom stredajšom zasadnutí švajčiarska vláda.
V rámci zmien, ktoré predstavila ministerka zdravotníctva Élisabeth Baumeová-Schneiderová, má byť okrem iného povolené darovanie vajíčok, ako o tom rozhodol parlament v roku 2021.
Darcovstvo vajíčok je v súčasnosti vo Švajčiarsku zakázané. Po novom by ho mohli využiť aj páry, ktoré nemôžu mať dieťa z dôvodu neplodnosti ženy.
Táto možnosť už totiž existuje pre páry, v ktorých je neplodný muž. "Vláda chce odstrániť toto nerovnaké zaobchádzanie," konštatovala ministerka zdravotníctva.
Zmena ma zabrániť "reprodukčnej turistike"
Táto novinka bude súčasťou pripravovanej revízie zákona o reprodukčnej medicíne. Vláda si za prioritu stanovila ochranu darkýň vajíčok a blaho dieťaťa. To sa nedá zaručiť, ak rodičia odídu z dôvodu darovania vajíčok do zahraničia. Zmena zákona má zabrániť tejto "reprodukčnej turistike".
"Týmto spôsobom posilníme základné právo poznať svoj pôvod," zdôraznila Baumeová-Schneiderová. Veľa ľudí si dnes totiž plní túžbu mať deti v krajinách, ktoré nemajú register predkov.
Švajčiarska vláda chce uvoľniť aj ďalšie obmedzenia v oblasti umelého oplodnenia. K darovaným spermiám a vajíčkam budú mať prístup aj nezosobášené páry, zatiaľ sa však nerozhodlo, ako dlho musia spolu žiť.
Po tom, čo vo Švajčiarsku v roku 2022 legalizovali manželstvá osôb rovnakého pohlavia, majú prístup k darovaným spermiám aj lesbické páry.
Ďalšou zmenou je zrušenie alebo zmiernenie tzv. pravidla 12. To stanovuje, že v rámci jedného liečebného cyklu sa môže vyvinúť maximálne 12 embryí.
Prehodnocovať sa bude aj to, či možno zmrazené spermie, vajíčka a embryá uchovať dlhšie ako súčasných desať rokov. Náhradné materstvo by malo zostať zakázané.