KINSHASA. Povstalecká skupina M23, ktorá už po niekoľkodňových bojoch z veľkej časti ovládla takmer dvojmiliónové mesto Konžskej demokratickej republiky Goma, postupuje smerom na ďalšie významné mesto Bukavu.
Povstalci, ktorých podporuje susedná Rwanda, tak pokračujú v úspešnej ofenzíve v oblasti bohatej na nerastné suroviny. Násilie si za posledné dni vyžiadalo viac ako sto mŕtvych, hlásené boli aj prípady rabovania a znásilňovania.
Zabitých bolo najmenej 17 zahraničných príslušníkov mierových síl. Mierovým jednotkám OSN sa v stredu vzdalo takmer 300 zahraničných žoldnierov platených vládou.
V provinciách Severná Kivu, ktorej hlavným mestom je Goma, a Južná Kivu, ktorej hlavným mestom je Bukavu, sa nachádzajú ložiská minerálnych zdrojov.
Je to napríklad zlato či koltan, ktorý je dôležitý pre výrobu smartfónov a ďalších zariadení. Práve suroviny sú popri etnickej príslušnosti hlavnou príčinou násilia.
Viaceré správy OSN poukazujú na fakt, že z drancovania nerastných zdrojov vo východnej oblasti Konžskej demokratickej republiky profituje Rwanda. Povstalci z M23 každý mesiac posielali do Rwandy zhruba 120 ton koltanu, píše server BBC.
Hodnotu nerastného bohatstva na území republiky analytici podľa agentúry AP odhadujú na 24 biliónov dolárov.
Viac ako 280 prevažne rumunských žoldnierov sa vzdalo mierovým jednotkám OSN, ktoré potom sprostredkovali ich odchod do susednej Rwandy. Rwandská armáda ich podľa Reuters prevezie do hlavného mesta Kigali.
Podľa hovorcu M23 konžská vláda platila žoldnierom 8000 dolárov mesačne, zatiaľ čo konžským vojakom menej ako 100 dolárov. Na východe krajiny je tiež podľa údajov OSN asi 4000 vojakov, ktorí podporujú M23, píše AP.
Kvôli eskalácii násilia bol v kenskom Nairobi oznámený mimoriadny summit Východoafrického spoločenstva, ktorého členskými štátmi sú tak Konžská demokratická republika, ako aj Rwanda.
Rwandská vláda oznámila, že prezident Paul Kagame sa na tomto summite zúčastní. Konžský prezident Felix Tshisekedi sa naopak podľa zdroja z prezidentskej kancelárie nezúčastní, píše Reuters.

Rwanda dlhodobo obviňuje Konžskú demokratickú republiku, že poskytuje úkryt rwandským protivládnym povstalcom aj niektorým Hutuom, ktorí sa v roku 1994 podieľali na genocíde v Rwande.
Skupina M23 sa pred viac ako desiatimi rokmi odštiepila od konžskej armády, tvorí ju predovšetkým etnickí Tutsiovci a podporuje ju susedná Rwanda.
Mesta Goma sa zoskupenia M23 zmocnilo už v roku 2012, ale v nasledujúcom roku príslušníkov zoskupenia vyhnali vládne jednotky.
Na konci roku 2021 sa povstalecká skupina znovuobjavila a zmocnila sa značných častí provincie Severné Kivu. Od roku 1999 v krajine pôsobia mierové jednotky OSN.