Správu sme aktualizovali
BERLÍN, BRATISLAVA. Pred 25 rokmi kariéra Friedricha Merza raketovo rástla – úspešný odborník na financie a autor daňovej reformy sa stal lídrom parlamentného klubu Kresťanskodemokratickej únie (CDU/CSU).
Netajil svoj záujem stať sa predsedom strany.
Potom však prišla Angela Merkelová. Menej populárneho a často arogantného politika odsunula do úzadia. Merz sa dokonca stal členom kedysi tajného Andského paktu, spolku konzervatívnych bielych mužov, ktorí vzdorovali Merkelovej rastu vnútri strany.
Merkelová bola kancelárkou šestnásť rokov a Merz sa postupne z politiky stiahol.
Po rokoch v pozícii lobistu a úspešného právnika sa však vrátil a potom, ako strana pod jeho vedením vyhrala voľby, sa stane kancelárom.
Niektorí to opisujú ako „návrat nemŕtveho“ či „veľký comeback“.
Líder CDU/CSU po páde vlády socialistického kancelára Olafa Scholza prisľúbil, že Nemecko a najmä jeho ekonomiku postaví opäť na nohy.
„Európa a svet by sa mali opäť pozerať na Nemecko s obdivom, a nie zmätene,“ povedal Merz začiatkom minulého roka, keď oznamoval, že sa chce uchádzať o kreslo kancelára.
V čase rastu popularity krajnej pravice v Európe a v čase, keď Donald Trump hovorí o clách na dovoz tovaru z Európy, môže byť Merz v ťažkej pozícii. Napriek tomu sľubuje, že stranu vráti k jej koreňom.
V článku sa dočítate:
- v čom sa líši od Angely Merkelovej,
- prečo kritizuje socialistického kancelára Scholza,
- ako sa pozerá na pomoc Ukrajine,
- prečo ho kritizujú za podliezanie krajnej pravici.
Stvorený na turbulentné časy
Merz sa netají tým, že sa chce dištancovať od odkazu Angely Merkelovej. V mnohom sú úplne rozdielni – Merz pochádza z najbohatšej a najľudnatejšej spolkovej krajiny, Severného Porýnia-Vestfálska, zatiaľ čo Angela Merkelová často zdôrazňovala, že vyrastala v totalitnom východnom Nemecku.
„Kritici Merzovi vyčítajú aj necitlivosť k špecifikám nových spolkových krajín, teda bývalému NDR a tiež jeho pôsobenie ako lobistu v rokoch, keď si dal pauzu od politiky,“ vraví pre SME Jan Němec z Inštitútu politických vied na Lipskej univerzite.
Merz zarobil milióny ako lobista a právnik, pred návratom do politiky bol aj predsedom dozornej rady nemeckej pobočky americkej investičnej spoločnosti BlackRock.
Experti vyčítajú Merzovi málo skúseností z vrcholovej politiky, navyše nikdy vnútri strany ani v spoločnosti nedosahoval takú popularitu ako Merkelová – aj keď dnes je asi o deväť percent populárnejší ako líder SPD Olaf Scholz, ktorého rating sa pohybuje okolo 16 percent.
Rozdielne je aj ich verejné vystupovanie.