WASHINGTON, BRATISLAVA. To, čo sa v posledných dňoch odohráva v Spojených štátoch, vystrašilo prisťahovalecké komunity po celej krajine. Agenti z amerického Imigračného a naturalizačného úradu (ICE) cudzincov zastavujú na uliciach, prepadávajú doma a vyťahujú ich z kostolov.
Yelitza Marquinová, ktorej otca zatkli v nedeľu, povedala, že mu takmer po 30 rokoch života v Spojených štátoch z ničoho nič zaklopali na dvere. „Myslel si, že sa niekomu asi niečo stalo,“ vraví pre televíziu CNN Marquinová. „Nikdy by mu nenapadlo, že sú z ICE.“
Štátne orgány podnikli akcie v Kalifornii, Texase, Ohiu, Michigane, Colorade, ale tiež na amerických Panenských ostrovoch.
V mexických pohraničných mestách vznikli ďalšie stanové mestečká, zatiaľ čo medzi Mexičanmi vzrástla nevraživosť. Na mieste sa nachádza približne 280-tisíc ľudí.
Odhadom je v USA približne 11 miliónov nelegálnych migrantov, ktorých staronový americký prezident Donald Trump sľúbil vyhostiť.
Luis Ortiz bol uprostred nedeľnej kázne, keď zbadal, ako dav niekoho vyvádza von. Pastor pre CNN uviedol, že malo ísť o človeka bez dokladov, ktorého v Georgii vytiahli samotní návštevníci kostola. A v rovnaký deň agenti zbierali ľudí aj v uliciach na Floride.

Američanom sa už v minulosti podarilo úspešne deportovať z krajiny tisíce ľudí v rámci operácie Wetback. Donald Trump sa na bezprecedentnú akciu z päťdesiatych rokov 20. storočia odkazuje aj teraz.
„Ak sa o niečo podobné pokúsi, vypukne obrovská panika,“ povedal pre CNN Josiah Heyman z Centra pre medziamerické a hraničné štúdie. „Každý na svete má mobilný telefón,“ dodal s tým, že informácie sa rýchlo rozšíria a prisťahovalci utečú, keď sa spustia razie.
V článku sa dočítate:
- koľko ľudí ICE zatkol,
- prečo sa Trump dostal do sporu s Kolumbiou,
- čo je operácia Wetback a program Bracero,
- ako zlyhal program A-TEAM,
- že prácu migrantov Američania nechcú.
Bieli otrokári
Trump od svojho nástupu do úradu ohlásil podpis množstva exekutívnych príkazov súvisiacich s prisťahovalectvom, čím pripravil pôdu pre rozsiahle úsilie zasiahnuť proti nelegálnym migrantom v USA.
V súčasnosti však nie je jasné, nakoľko sa Trumpov prísľub masových deportácií v skutočnosti realizuje.
Pentagón v stredu oznámil nasadenie 1500 vojakov na hranici USA s Mexikom. Predstavitelia ministerstva obrany uviedli, že ide o posilu k 2500 aktívnym príslušníkom a podľa televízie BBC naznačili, že to je len začiatok.
Trump však uviedol, že najvyššou prioritou budú v rámci deportácií zločinci. Podľa údajov ICE žije v USA približne 655-tisíc osôb bez občianstva, ktoré sú odsúdené za trestné činy alebo čakajú na súd, hoci mnohé z týchto obvinení sú za menšie priestupky.
Americký prezident sa zároveň už stihol dostať do sporu s Kolumbiou, ktorá odmietla prijať migrantov z USA. O niekoľko hodín sa však podvolila.
Kolumbijský prezident Gustavo Petro pôvodne totiž obrátil dva americké transportéry späť do USA, pričom štýl deportácií prirovnal k neľudskému zaobchádzaniu.