WASHINGTON. Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio schválil rozšírenie výnimiek z rozsiahleho zmrazenia zahraničnej pomoci nariadeného prezidentom Donaldom Trumpom.
USA tak budú naďalej dočasne financovať humanitárne programy, ktoré zabezpečujú lieky zachraňujúce život, lekársku starostlivosť, potraviny, prístrešie a sociálnu pomoc.
Uvádza sa to v internom obežníku zaslanom humanitárnym organizáciám, ktorý majú k dispozícii denník Washington Post a agentúra AFP.
Pomoc súvisiaca s ochranou života
Táto výnimka sa však nevzťahuje na programy, ktoré sa týkajú interrupcií, pomoci transrodovým ľuďom a inej pomoci, ktorá nesúvisí so záchranou života.
V dokumente sa tiež píše, že príslušné prebiehajúce programy budú pokračovať a tie, ktoré boli pozastavené, budú obnovené. Zároveň sa zakazuje spúšťanie nových programov.
Ako poznamenal The Washington Post, mnohé humanitárne organizácie, ktoré dostali Rubiov obežník, nevedia, ako sa majú zachovať.
Nie je napríklad jasné, či sa výnimka vzťahuje aj na PEPFAR, multimiliardový program na boj s HIV/AIDS v Afrike, ktorý v roku 2003 spustil americký prezident George W. Bush. Program PEPFAR v posledných rokoch kritizovali republikáni, ktorí sa snažili zablokovať jeho opätovné predĺženie.
"Americký ľud požadoval ukončenie politiky, ktorá našu krajinu príliš dlho poškodzovala, a očakáva návrat k iniciatívam a prioritám v súlade so zdravým rozumom. Prezident Trump jasne povedal, že Spojené štáty už nebudú slepo rozdávať peniaze bez toho, že by z toho americký ľud niečo mal," povedala v utorok hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceová.
Pozastavil zahraničnú pomoc
Americký prezident Donald Trump 20. januára, v deň svojej inaugurácie, podpísal výkonné nariadenie, ktorým na 90 dní pozastavil všetku zahraničnú pomoc poskytovanú Agentúrou USA pre medzinárodný rozvoj (USAID). Za tento čas budú existujúce programy posúdené z hľadiska súladu so zahraničnou politikou USA.
Ministerstvo zahraničných vecí USA 24. januára pozastavilo všetky existujúce programy zahraničnej pomoci s výnimkou potravinovej a vojenskej pomoci Izraelu a Egyptu.
USA sú zďaleka najvýznamnejším poskytovateľom zahraničnej pomoci. Len za fiškálny rok 2022 predstavovala podľa denníka Financial Times 70 miliárd dolárov.