GOMA. Ozbrojené nepokoje v povstalcami obliehanom meste Goma na východe Konžskej demokratickej republiky si vyžiadali už najmenej 17 obetí a takmer 370 zranených, z ktorých väčšina sú civilisti.
S odvolaním sa na pondelkové údaje z nemocničných zdrojov o tom v utorok informovala agentúra AFP. Dodala, že armáda KDR sa snaží zastaviť postup jednotiek Hnutia 23. marca (M23) podporovaných rwandskou armádou.
Povstalci sa už zmocnili aj letiska, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na diplomatické a bezpečnostné zdroje. Letisko bolo doteraz pod kontrolou vládnych jednotiek a mierových síl OSN.
Miera násilia prekročila ďalšie hranice
"Letisko je pod kontrolou M23," uviedol Corneille Nangaa, líder aliancie AFC, ktorej ozbrojeným krídlom je práve jednotka M23. AFC je podľa neho pripravená v Gome vládnuť.
Konžská vláda sa podľa Reuters zatiaľ nevyjadrila. Podľa bezpečnostných zdrojov agentúry AFP sú na letisku spolu s ozbrojencami M23 prítomní aj rwandskí vojaci. Viac ako 1200 konžských vojakov sa podľa zdroja vzdalo.
Pri pondelkovom mínometnom útoku povstalcov na letisko zahynuli traja juhoafrickí vojaci. Podľa údajov OSN bolo v oblasti za posledný týždeň zabitých 17 zahraničných vojakov z mierových jednotiek, pričom 13 z nich bolo z Juhoafrickej republiky, traja z Malawi a jeden z Uruguaja.
Humanitárna situácia v Gome je nesmierne znepokojujúca, uviedol už v pondelok vysoký predstaviteľ OSN Bruno Lemarquis, podľa ktorého miera násilia prekročila ďalšie hranice. Pred násilím už utiekli státisíce obyvateľov a nemocnice sú zahltené zranenými ľuďmi.
Protestujúci, ktorí žiadajú medzinárodné spoločenstvo o zadržanie postupu povstalcov, v utorok v hlavnom meste Kinshasa zaútočili na veľvyslanectvo Spojených štátov, Francúzska, Belgicka, Holandska, Rwandy, Ugandy a Kene.
Africká únia vyzvala v utorok M23 na zastavenie bojov a mierové riešenie konfliktu a zdôraznila nutnosť rešpektovania územnej celistvosti a zvrchovanosti Konžskej demokratickej republiky, uviedla agentúra AFP.
Vzťahy sú napäté už desaťročia
Skupina M23 sa pred viac ako desiatimi rokmi odštiepila od konžskej armády, tvorí ju predovšetkým etnickí Tutsiovci a podporuje ju susedná Rwanda. Mierové jednotky OSN v krajine pôsobia od roku 1999.
Po tom, ako povstalci z M23 a rwandskí vojaci v nedeľu večer vstúpili do centra Gomy, naďalej kolujú protichodné správy o tom, aká veľká časť mesta zostala pod kontrolou vládnych síl.
Hnutie M23 sa koncom roka 2021 po dlhom období nečinnosti opäť aktivizovalo a začalo zaberať veľké časti provincie Severné Kivu. Boje s konžskou armádou od začiatku tohto roka zosilneli a existuje riziko cezhraničného konfliktu.
Podľa vysokého komisára OSN pre utečencov Filippa Grandiho boje o Gomu zintenzívnili humanitárnu krízu v regióne, pričom len tento mesiac vyhnali z domovov pol milióna ľudí. OSN tiež varovala, že konflikt môže vyvolať regionálnu vojnu.

Vláda KDR uviedla, že "pokračuje v práci, aby zabránila krviprelievaniu a strate ľudských životov" v Gome, napísal hovorca Patrick Muyaya v statuse zverejnenom na sociálnej sieti X.
Kenský prezident William Ruto informoval, že konžský prezident Felix Tshisekedi a rwandský prezident Paul Kagame sa v stredu zídu na krízovom rokovaní. V utorok zasadne mierová a bezpečnostná rada Africkej únie, aby prediskutovala eskaláciu krízy.
Tshisekediho telefonicky kontaktoval aj americký minister zahraničných vecí Marco Rubio, ktorý zopakoval, že Washington "rešpektuje suverenitu KDR", a zdôraznil potrebu "čo najskôr obnoviť rozhovory medzi KDR a Rwandou".
Oba štáty majú pritom napäté vzťahy už celé desaťročia: Kinshasa obviňuje Kigali, že sa chce zmocniť nerastného bohatstva KDR vrátane zlata. Rwanda tieto obvinenia popiera.
Rwanda odmietla stiahnuť vojakov
Napätie vládne aj priamo na hranici medzi KDR a Rwandou, ktoré je zatvorená. V pondelok tam došlo k prestrelke medzi konžskými a rwandskými vojakmi. O život prišlo päť civilistov a 25 ľudí bolo ťažko zranených, uviedli zdroje rwandskej armády pre AFP. Hovorca rwandskej armády Ronald Rwivanga pre AFP povedal, že v blízkosti mesta Gisenyi bolo "odzbrojených" približne 120 konžských bojovníkov.
Konžská ministerka zahraničných vecí Therese Kayikwamba Wagnerová označila povolanie rwandských vojakov ako posíl pre M23 za vyhlásenie vojny a vo svojom prejave na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN v nedeľu vyzvala Organizáciu Spojených národov, aby na Rwandu uvalila sankcie.
Bezpečnostná rada nateraz vyzvala len na stiahnutie "agresívnych vonkajších síl", ale nepomenovala ich.
Rwanda výzvy na stiahnutie svojich vojakov z územia KDR odmietla. Rwandské ministerstvo zahraničných vecí argumentovalo, že boje pri hraniciach predstavujú "vážnu hrozbu" a "vyžadujú si trvalý obranný postoj Rwandy".
OSN následne pozastavila dodávky potravinovej pomoci pre povstalcami obliehané mesto Goma. Hovorkyňa Svetového potravinového programu v KDR zároveň vyjadrila obavy, že obyvateľom Gomy hrozí nedostatok potravín.
Humanitárni pracovníci informovali, že v pondelok boli vo všetkých oblastiach mesta aktívne bojové zóny. Očití svedkovia z Gomy hlásia streľbu z ručných zbraní a paľbu delostrelectva.
Hrozba rozšírenia eboly
Červený kríž v utorok vyjadril znepokojenie nad rizikom, že boje v Gome by mohli spôsobiť únik vzoriek eboly a iných patogénov uchovávaných v tamojšom laboratóriu.
Medzinárodný výbor Červeného kríža je "veľmi znepokojený situáciou v laboratóriu národného biomedicínskeho výskumného ústavu, ktoré čelí riziku výpadku prúdu, ako aj ohrozenia vzoriek, ktoré môžu byť bojovými stretmi ovplyvnené," uviedol regionálny riaditeľ MVČK pre Afriku Patrick Youssef.
Súčasne varoval pred "nepredstaviteľnými následkami, ak by (tieto vzorky), vrátane (vzorky) vírusu Ebola", unikli z laboratória.
Svetová zdravotnícka organizácia monitoruje každé nové prepuknutia eboly s veľkými obavami. Konžská demokratická republika dosiaľ zaznamenala 13 epidémií eboly, odkedy sa tento vírus v roku 1976 prvýkrát objavil v tejto konfliktmi zmietanej krajine.
Doteraz najhoršia epidémia eboly na svete sa začala v decembri roku 2013 v Guinei. Odtiaľ sa vírus rozšíril do susednej Libérie a Sierry Leone.
Ebola je zriedkavé, ale veľmi závažné ochorenie, ktoré často končí smrťou. Prenáša sa priamym kontaktom s krvou alebo inými telesnými tekutinami - slinami, močom, zvratkami - živých alebo mŕtvych nakazených ľudí.
Prenos sa môže uskutočniť aj nechráneným pohlavným stykom s uzdravenými pacientmi, a to až tri mesiace po ich uzdravení. Človek sa môže nakaziť aj priamym kontaktom s krvou a inými telesnými tekutinami infikovaných živých či uhynutých voľne žijúcich zvierat, ako opice, lesné antilopy alebo netopiere.