LONDÝN. Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu a 80. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau bol po prvýkrát na internete zverejnený jeden z najväčších archívov o holokauste.
Viac ako 150-tisíc dokumentov
Portál Wiener Holocaust Library obsahuje viac ako 150-tisíc dokumentov, napríklad fotografie, prepisy a svedectvá s podrobnosťami o genocíde šiestich miliónov Židov nacistickým Nemeckom.
"Potreba brániť pravdu, nadobudla novú naliehavosť z dôvodu oživenia antisemitizmu a iných foriem dezinformácií a nenávisti," uviedol Toby Simpson, riaditeľ Wienerovej knižnice holokaustu so sídlom v Londýne, ktorú založil začiatkom 30. rokov minulého storočia Alfred Wiener.
Ten po úteku z krajiny zhromažďoval dôkazy o prenasledovaní Židov v Nemecku.
"Umiestnením množstva dôkazov voľne dostupných na internete zabezpečujeme, aby boli historické záznamy dostupné pre všetkých bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú, na ich predchádzajúce znalosti alebo možnosti," dodal.

Medzi uverejnenými dokumentmi sú fotografie z Auschwitzu, nacistického vyhladzovacieho tábora v Poľsku, kde v rokoch 1940 až 1945 zahynulo viac ako milión Židov.
Nachádzajú sa tam aj dokumenty z norimberských procesov s nacistickými vodcami a tiež materiály o fašistických a antifašistických skupinách v Británii pred a po druhej svetovej vojne.
Knižnica zverejnila aj približne 500 brožúr a kníh s antifašistickou propagandou, ktoré boli distribuované v nacistickom Nemecku. Čitateľský materiál bol podľa AFP maskovaný ako reklama na kozmetiku alebo šampóny, knihy receptov a príručky pre ženy v domácnosti.
Sprístupnili dokumenty z procesu s Eichmannom
Izrael zasa sprístupnil verejnosti tisíce archívnych dokumentov z procesu s Adolfom Eichmannom - jedným z organizátorov holokaustu - popraveným v Izraeli v roku 1962.
Od pondelka je na webe izraelského národného archívu voľne dostupných viac ako "380-tisíc strán otrasných svedectiev, súdnych záznamov, zoznamov, fotografií a korešpondencie" súvisiacich s Eichmannovým prípadom.
AFP konštatuje, že ide o jeden z najzaujímavejších súborov dokumentov zhromaždených počas príprav na proces s Eichmannom - konaným v roku 1961 - vrátane súdnych spisov a korešpondencie medzi prokurátorom a vtedajším premiérom Davidom Ben-Gurionom.
Dokumenty boli naskenované a naformátované na optické rozpoznávanie znakov, čo umožňuje pokročilé vyhľadávanie pomocou kľúčových slov, mien, miest, udalostí a dátumov, uvádza sa vo vyhlásení kancelárie predsedu vlády Benjamina Netanjahua. AFP podotkla, že rodinám ľudí, ktorí zažili alebo prežili holokaust, to umožní nájsť "osobné príbehy svojich blízkych, v niektorých prípadoch napísané aj vlastnou rukou".
Nacistického vojnového zločinca Adolfa Eichmanna, ktorý pod falošnou identitou žil v Argentíne, po dlhoročnom pátraní 11. mája 1960 unieslo komando izraelskej tajnej služby Mosad. O desať dní neskôr ho tajne previezli do Izraela.
V Izraeli bol Eichmann súdom uznaný vinným z implementácie tzv. konečného riešenia - nacistického plánu na vyhladenie Židov počas druhej svetovej vojny - a v roku 1962 bol vo veku 56 rokov popravený obesením.