MOSKVA. Nespokojnosť v súvislosti s nedeľňajšími prezidentskými voľbami v Bielorusku, v ktorých podľa predbežných výsledkov zvíťazil Alexandr Lukašenko, vyjadrilo v pondelok Poľsko.
Podľa ministerstva zahraničných vecí vo Varšave sa na voľbách nemohli zúčastniť nezávislí kandidáti a politickí protivníci boli vystavení represiám a zastrašovaniu.
Bieloruské obyvateľstvo bolo tiež zbavené nezávislých informácií v dôsledku "rozsiahlej cenzúry a štátnej propagandy".
Odopreté právo na výber lídra
Bieloruským občanom bolo podľa poľského rezortu diplomacie odopreté právo vybrať si svojho lídra a preto ministerstvo nemôže uznať výsledky týchto volieb, ktoré sa podľa neho konali "v rozpore so základnými demokratickými postupmi".
Bieloruská opozičná líderka v exile Sviatlana Cichanovská vyhlásila, že bieloruský ľud ani medzinárodné spoločenstvo nebudú akceptovať výsledok týchto volieb.
Európsky parlament vyzval Európsku úniu, aby odmietla výsledok volieb, informuje portál EuroNews. Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová na sieti X označila voľby za "zjavnú urážku demokracie".
Pavel o výsmechu
Český prezident Petr Pavel považuje prezidentské voľby za výsmech. Ich cieľom bolo umlčať disent. Napísal to v pondelok na sociálnej sieti X.
"Tieto Lukašenkove 'voľby' boli výsmechom a boli usporiadané tak, aby umlčali disent. Sme solidárni so statočným bieloruským ľudom, ktorý bojuje za skutočnú demokraciu a slobodu," napísal Pavel.
České ministerstvo zahraničných vecí v nedeľnom vyhlásení uviedlo, že ich nemožno považovať za legitímne, lebo nespĺňali základné parametre demokratických volebných procesov.
Česká republika zároveň vyzvala bieloruský režim, aby prepustil politických väzňov, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Bez základných parametrov demokracie
Český rezort diplomacie vydal v nedeľu vyhlásenie, v ktorom priebeh volieb skritizoval. Uskutočnili sa podľa neho v atmosfére dlhoročných represií, systémového porušovania ľudských práv, zamedzenia účasti opozičných lídrov či obmedzenia slobodného prístupu k informáciám.
Ministerstvo poukázalo tiež na to, že hlasy Bielorusov v zahraničí boli úplne ignorované.
"Príprava, načasovanie aj priebeh takzvaných volieb mali jediný cieľ - potvrdiť legitimitu Alexandra Lukašenka. Tieto takzvané voľby nespĺňali základné parametre demokratických volebných procesov, a preto ich nemožno, rovnako ako v roku 2020, považovať za legitímne," uviedlo české ministerstvo.
Vo vyhlásení dodalo, že voľby musia byť slobodné, spravodlivé a transparentné, čoho nevyhnutnou podmienkou je aj pluralitné politické prostredie bez obáv z prenasledovania či zatknutia, sloboda prejavu, médií aj zhromažďovania. V Bielorusku však nič z toho podľa rezortu neplatí.
Česko bude aj naďalej podporovať úsilie bieloruských demokratických síl, občianskej spoločnosti a nezávislých médií, ktoré sa usilujú sa o slobodné a nezávislé Bielorusko s európskou perspektívou, dodal rezort.
"V tejto súvislosti Česko vyzýva bieloruský režim na okamžité a bezpodmienečné prepustenie a rehabilitáciu všetkých bieloruských politických väzňov," apelovalo ministerstvo vo vyhlásení.
Pozdrav od Putina aj z Číny
Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok naopak zagratuloval Lukašenkovi, ktorý podľa predbežných výsledkov získal v nedeľných prezidentských voľbách 86,82 percenta hlasov.
Podľa Putina voľby v Bielorusku ukázali, že Lukašenko má "nepochybnú" podporu ľudu.
Podľa predbežných výsledkov, ktoré v pondelok oznámil predseda Ústrednej volebnej komisie Bieloruska Igor Karpenko, získal Lukašenko viac ako päť miliónov hlasov. Volebná účasť dosiahla 85,69 percenta. Záverečná tlačová konferencie o výsledkoch volieb sa podľa agentúry Interefax uskutoční 3. februára.
Bieloruský prezident a blízky spojenec Putina je na čele krajiny od roku 1994, teda šesť päťročných funkčných období.
"Vaše presvedčivé víťazstvo vo voľbách jasne svedčí o vašej vysokej politickej autorite a nepochybnej podpore obyvateľstva pre štátnu politiku Bieloruska," povedal Putin podľa vyhlásenia na internetovej stránke Kremľa.
"Ste vždy vítaný na ruskej pôde. Na základe našej dohody očakávam, že sa čoskoro uvidíme v Moskve," dodal.
Lukašenkovi v pondelok zablahoželal aj čínsky prezident Si Ťin-pching.
Británia a Kanada uvaľujú sankcie
Britské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že v koordinácii s Kanadou uvaľuje sankcie na šesť osôb a tri firmy z Bieloruska v reakcii na víkendové prezidentské voľby.
"Po Lukašenkovom brutálnom zásahu, keď umlčal kritické hlasy v Bielorusku, včerajšie falošné voľby nespĺňali medzinárodné normy a medzinárodní partneri ich odsúdili," uviedlo britské ministerstvo v spoločnom vyhlásení s Austráliou, Kanadou, Európskou úniou a Novým Zélandom.
Sankcie Británia zamerala na "vedúcich predstaviteľov inštitúcií zodpovedných za závažné porušovanie ľudských práv a firiem v bieloruskom obrannom sektore, ktoré podporovali ruskú inváziu na Ukrajine".
Medzi sankciovanými osobami je aj šéf bieloruskej ústrednej volebnej komisie a dvaja riaditelia bieloruských väzníc. Firmy sa podľa AFP zaoberajú vývojom a výrobou munície a bezpilotných lietadiel.
"Svet si už dobre zvykol na Lukašenkovo cynické predstieranie demokracie v Bielorusku, zatiaľ čo v skutočnosti brutálne potláča občiansku spoločnosť a opozičné hlasy, aby posilnil svoju moc," povedal britský minister zahraničných vecí David Lammy.
"Spojené kráľovstvo bude spolu s našimi partnermi naďalej stáť na strane bieloruského ľudu a odhaľovať tých, ktorí mu upierajú legitímne právo na slobodu a demokraciu," dodal.
Kanada vyhlásila uvalenie sankcií na celkovo 22 subjektov v Bielorusku.