BEJRÚT. Stovky obyvateľov južného Libanonu sa snažia vrátiť do svojich domovov napriek pretrvávajúcej prítomnosti izraelských síl.
Izraelská armáda podľa libanonského ministerstva zdravotníctva zabila 22 ľudí na juhu Libanonu, kam sa ľudia začali vracať v momente, keď sa mali Izraelčania z oblasti stiahnuť.
V najnovšej bilancii ministerstvo hovorí aj o 124 zranených a obete pripisuje izraelským útokom na vracajúcich sa obyvateľov. Izraelská armáda uvádza, že vojaci vypálili varovné výstrely, pretože boli v ohrození.
Stiahnutie vojakov
Libanonská armáda oznámila, že pri násilnostiach zomrel tiež jeden jej vojak.
Podľa dohody o prímerí medzi Izraelom a hnutím Hizballáh by mala v nedeľu uplynúť lehota na stiahnutie vojakov izraelskej armády z juhu Libanonu.
Izrael však v piatok oznámil, že sťahovanie jednotiek bude trvať viac ako 60 dní stanovených dohodou. Druhú stranu viní z jej neúplného dodržiavania.
Napriek tomu spravodajcovia agentúry AFP videli kolóny desiatok áut smerujúcich do dedín na juhu krajiny.
Izraelská armáda obvinila Hizballáh z podnietenia nedeľných protestov. Jej jednotky podľa vyhlásenia vystrelili varovné výstrely, aby "odstránili hrozby vo viacerých oblastiach, kde boli identifikované podozrivé osoby približujúce sa k vojakom". Dodala, že niekoľko podozrivých zadržali a sú vypočúvaní.
Dohoda o prímerí nadobudla účinnosť 27. novembra, pričom obe strany sa opakovane obviňujú z jej porušovania.
OSN: Podmienky na návrat nie sú vytvorené
Obyvatelia sa zatiaľ nemôžu bezpečne vrátiť do pohraničných oblastí na juhu Libanonu, oznámila Organizácia spojených národov.
Reagovala tak na vyhlásenie libanonského ministerstva zdravotníctva, ktoré informovalo, že pri izraelských útokov v oblasti zahynulo najmenej 22 ľudí, píše agentúra AFP.
"Dnes ráno sme videli, že ešte stále nie sú vytvorené podmienky na bezpečný návrat občanov do ich dedín pozdĺž modrej línie," uviedla osobitná koordinátorka OSN pre Libanon Jeanine Hennisová-Plasschaertová v spoločnom vyhlásení so šéfom mierovej misie OSN.
Modrá línia je neoficiálna demarkačná čiara, ktorá oddeľuje Libanon od Izraela a Golanských výšin. OSN ju vytýčila v júni 2000 s cieľom určiť, či sa Izrael úplne stiahol z Libanonu.
Jednotky OSN oznámili, že rozmiestňujú mierové sily v oblastiach, ktoré vyznačila libanonská armáda. Zároveň však naliehali na civilistov, aby v záujme vlastnej bezpečnosti dodržiavali pokyny libanonskej armády. Vyzvala tiež izraelské sily, aby sa vyhli streľbe na civilistov, pričom varovala pred "podrývaním krehkej bezpečnostnej situácie v oblasti".