WASHINGTON, BRATISLAVA. Technologická spoločnosť Meta čelí ďalšej vlne kritiky. Ukázalo sa, že sociálne siete instagram a facebook, ktoré pod firmu spadajú, nedávno skryli, zablokovali alebo odstránili príspevky od niekoľkých poskytovateľov potratových tabletiek.
Zopár účtov spojených s interrupciami dokonca internetové platformy na istý čas pozastavili; a neskôr obnovili.
Na kontroverzný zásah upozornil denník The New York Times, ktorý Meta v tejto súvislosti kontaktoval. Firma isté obvinenia pripustila.
Hovorca technologickej spoločnosti pripísal pár nedávnych incidentov súvisiacich s potratovými tabletkami pravidlám, ktoré zakazujú predaj farmaceutických liekov na sociálnych sieťach bez riadnej certifikácie. Meta tiež opísala niektoré incidenty ako „nadmerné“ presadzovanie agendy.
Podľa poskytovateľov potratových tabletiek sa sporné akcie zintenzívnili počas posledných dvoch týždňov, pričom v posledných dvoch dňoch išlo o obzvlášť viditeľný jav.
„Dali sme celkom jasne najavo, že chceme umožniť viac slobodných prejavov a znížiť počet chýb pri presadzovaní,“ uviedla Meta s tým, že ovplyvňovanie účtov zameraných na interrupcie nesúvisí so zmenou v politike slobody slova.
Manipulácia s obsahom však medzi používateľmi vyvoláva isté podozrenia, ktoré stelesňujú opak sľúbeného uvoľňovania obmedzení.
V článku sa dočítate:
- prečo je Meta od 7. januára pod drobnohľadom,
- ako Meta obmedzila obsah súvisiaci s interrupciami,
- že sa v Silicon Valley rozšíril pronatalizmus,
- koľko detí má Zuckerberg, Musk či Durov.
Vyjadrili plnú podporu
Meta je pod drobnohľadom odvtedy, čo jej šéf Mark Zuckerberg 7. januára oznámil rozsiahle zmeny v jej politikách.
Zuckerberg napríklad sľúbil, že uvoľní obmedzenia týkajúce sa prejavov na internete, čo odsúdili odborníci na dezinformácie, nakoľko podobné zmeny môžu spôsobiť nárast nenávistných prejavov.
Nové pravidlá však majú podľa Zuckerberga vyriešiť politickú zaujatosť a obmedziť cenzúru, z ktorej Meta v minulosti obviňoval staronový americký prezident Donald Trump.
Namiesto modelu profesionálneho overovania faktov bude Meta najnovšie používať model komunitných poznámok, ktorý funguje aj na sociálnej sieti x. Aplikáciu vlastní ďalší technologický magnát Elon Musk. Obaja medzičasom darovali peniaze do Trumpovho inauguračného fondu a americkému prezidentovi vyjadrili plnú podporu.
Avšak štúdie naznačujú, že komunitné poznámky, ktoré umožňujú používateľom opravovať príspevky iných ľudí, sú pomalé a pokrývajú iné témy ako profesionálne overovanie faktov, uvádza portál Vox.

Nedávne sľuby
Americká právnička Lisa Femiová tvrdí, že odkedy súd zrušil v roku 2022 zákon Roe v. Wade, ktorý ženám v USA zaručoval právo na interrupciu od roku 1973, došlo na internetových platformách k „masívnemu“ nárastu odstraňovania obsahu súvisiaceho so starostlivosťou o reprodukčné zdravie.
„Ide o narastajúci problém a skutočnú hrozbu pre ľudí, ktorí dostávajú dôležité informácie a poradenstvo o zdravotnej starostlivosti na internete,“ vraví pre The New York Times Femiová.
Meta pozastavila napríklad účet poskytovateľa potratových piluliek Women Help Women, pretože údajne nespĺňal komunitné normy týkajúce sa zbraní, drog a iného obmedzeného tovaru. Obnovila ho vo štvrtok.
A príspevky ďalšieho poskytovateľa potratových piluliek, Hey Jane, sú vo vyhľadávaní skryté.
„Vieme z prvej ruky, že toto potlačenie aktívne bráni Hey Jane dostať sa k ľuďom, ktorí hľadajú včasné informácie o zdravotnej starostlivosti,“ uvádza pre The New York Times Rebecca Davis z Hey Jane. „Vzhľadom na nedávne sľuby spoločnosti Meta týkajúce sa slobody prejavu sme neuveriteľne sklamaní, keď vidíme, ako platforma v skutočnosti obmedzuje slobodu prejavu.“
Trump v piatok zároveň udelil milosť 23 aktivistom proti potratom. Niektorí z odsúdených v minulosti blokovali kliniky reprodukčného zdravia a zastrašovali personál či pacientov. Trump podľa televízie NBC ešte v roku 1999 interrupcie podporoval, ale neskôr názor zmenil.

Kto sa rozmnožuje
Za zmenou politiky Meta môže byť podpora Trumpa, ale Luke Munn, odborník na digitálne kultúry a spoločnosti, upozorňuje aj na najnovší trend v Silicon Valley, ktorým je pronatalizmus - hnutie podporujúce reprodukciu.
Zatiaľ čo Zuckerberg má s manželkou Priscillou Chanovou tri deti, Musk ich má s tromi ženami 12 a opakovane hlása, že ľudia na Západe by mali plodiť viac detí.
„Civilizácia zanikne, ak ľudia nebudú mať viac detí,“ vyhlásil podľa magazínu Wired Musk. „Zapamätajte si moje slová.“
Spermie zakladateľa aplikácie Telegram, Pavla Durova, zase podľa jeho slov pomohli počať dieťa minimálne stovke párov z 12 krajín, uvádza magazín The Week.
Na pronatalizme je podľa Munna znepokojujúce predovšetkým to, že ide o politický, ideologický alebo náboženský projekt na podporu plodenia detí niektorými alebo všetkými členmi občianskej, etnickej alebo národnej skupiny. „Stručne povedané, problémom pronatalizmu nie je klesajúca reprodukcia, ale to, kto sa rozmnožuje,“ uvádza pre The Conversation Munn.