ŽENEVA. Organizácia Spojených národov (OSN) kritizovala rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa obmedziť migráciu do USA s odvolaním sa na porušovanie ľudských práv.
Kritizujú Trumpa
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ako súčasť OSN v piatok odsúdila Trumpov dekrét o odstúpení USA z tejto organizácie.
"Svetová zdravotnícka organizácia ochraňuje USA pomocou sofistikovaného zdravotného systému, ktorý pracuje na odhaľovaní, charakterizovaní a vyhodnocovaní hrozieb v reálnom čase," povedal novinárom v Ženeve hovorca WHO Christian Lindmeier.
USA potom ako nečlenský štát už nebudú môcť takéto ochranné prostriedky využívať. Trump podpísal dekrét na vystúpenie z organizácie v pondelok hneď po návrate do Bieleho domu.
Rozhodnutie prezidenta pozastaviť prijímanie všetkých utečencov ako aj azylový program v USA vyvrcholilo vo štvrtok večer zadržaním 538 nelegálnych prisťahovalcov a deportáciou stoviek z nich.
"Všetky štáty majú právo vykonávať svoju jurisdikciu pozdĺž svojich medzinárodných hraníc, (ale) musia tak robiť v súlade so svojimi záväzkami v oblasti ľudských práv," povedala novinárom hovorkyňa Úradu OSN pre ľudské práva Ravina Shamdasaniová.
Podľa nej "právo požiadať o azyl je všeobecne uznávaným ľudským právom".
Trump v stredu podpísal dekrét, ktorým nariadil vyslať na hranicu USA s Mexikom ďalších 1 500 vojakov, aby bránili v príchode nových migrantov.
Zastavili nábor zamestnancov
WHO v reakcii na ohlásený odchod USA zastavila nábor nových zamestnancov a obmedzí počet pracovných ciest.
Vyplýva to zo štvrtkovej internej komunikácie v rámci WHO, do ktorej nahliadol portál Politico.
"Ako viete, Spojené štáty oznámili, že majú v úmysle vystúpiť z WHO. Toto rozhodnutie nás mrzí a dúfame, že nová administratíva ho prehodnotí," uviedol generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Podľa neho rozhodnutie najväčšieho prispievateľa "ešte viac zhorší našu finančnú situáciu a... vyvolalo značné obavy a neistotu u zamestnancov WHO".
V reakcii na oznámenie Donalda Trumpa o odchode USA z WHO pozastavila organizácia prijímanie nových zamestnancov s výnimkou najkritickejších oblastí a výrazne znižuje cestovné výdavky. Všetky stretnutia musia byť iba virtuálne, ak nejde o výnimočné okolnosti. Misie na poskytovanie technickej podpory krajinám by sa mali "obmedziť na tie najnutnejšie".
Medzi ďalšie opatrenia patrí obmedzenie výmeny IT zariadení, opätovné prerokovanie hlavných zmlúv a pozastavenie rekonštrukcie kancelárií a kapitálových investícií, s výnimkou bezpečnostných dôvodov alebo znižovania nákladov.