VARŠAVA, BRATISLAVA. "Minister dal jasné inštrukcie. Migrantmi prechádzajúcimi do Európy sa nemáme zaoberať. Zmizli? V poriadku, hlavne aby sa neusadili tu. Čokoľvek sa pohne ich smerom, nebráňme tomu."
Citátom z odpočutého telefonátu Michaila Bedunkeviča, vysokého úradníka bieloruského ministerstva vnútra, sa začína dlhá reportáž európskej edície magazínu Politico, ako Bielorusko, vazalský režim Moskvy, lákalo na svoje územie migrantov, z ktorých potom urobilo nástroj hybridnej vojny. Posielalo ich na poľskú hranicu, ktorú sa násilne snažili prekračovať.
S pomocou uniknutých nahrávok odpočúvaní a dokumentov opisuje, ako operáciu spustili na jar 2021, keď sa režim Alexandra Lukašenka ocitol pod sankciami pre zmanipulované prezidentské voľby a brutálne potlačenie protestov.
Magazín zverejnil nielen interné dokumenty bieloruských úradov, ale aj propagačný leták a cenník bieloruských hotelov v arabskom jazyku, ktorý v Iraku lákal ľudí na cestu do Bieloruska.
"Našou najväčšou hrozbou je momentálne nelegálna migrácia, ktorú organizuje Bielorusko," hovorí plukovník poľskej pohraničnej stráže Andrzej Stasiulewicz v inej reportáži, ktorú priniesla Deutsche Welle.
Podobne ako Politico, aj Stasiulewicz tvrdí, že ľudia z Afganistanu, Sýrie či Iraku platia od 8- do 12-tisíc dolárov za prevoz na hranicu s Poľskom. Tam sa skupiny migrantov snažia preraziť cez hraničné ploty a zátarasy, ktoré vztýčilo Poľsko.
V júni minulého roka si hybridná vojna s bieloruským režimom vyžiadala prvú obeť na strane Poľska. Na hraniciach zahynul 21-ročný vojak Mateusz Sitek, ktorého jeden z migrantov pri prekonávaní plota bodol do hrude improvizovaným oštepom.
Zabitie vojaka NATO by za iných okolností bol casus belli - dôvod na vojnu, napísali v novembri poľské noviny Gazeta Wyborcza. Tu však ide o hybridnú vojnu, kde je problém formálne určiť, kto vlastne útočil. Bielorusko útočníka nevydalo.
V článku sa dočítate
- Čím Bielorusko láka migrantov na svoje územie,
- ako sa na ich využívaní dohadovali štátni funkcionári,
- ktoré aerolínie a hotely na ich prevážaní spolupracujú,
- ako s problémom zápasí Poľsko.
Začalo sa to lietadlom
Programové využívanie migrantov na hybridnú vojnu sa podľa Politica začalo zhruba v máji 2021. Keď 23. mája 2021 bieloruské orgány prinútili dopravné lietadlo spoločnosti Ryanair mimoriadne pristáť v Minsku, aby z neho mohli vytiahnuť disidenta Romana Prataseviča a jeho partnerku, Európska únia reagovala balíkom sankcií.
Lukašenko vtedy oznámil, že jeho štát už nebude brániť pašovaniu narkotík a ľudí na hranicu s Európskou úniou.