SME

Thajsko uzákonilo sobáše pre LGBT+ ľudí. Aktivisti chcú dosiahnuť rekord

Kvír manželstvá v Ázii povoľujú len tri krajiny.

Jedna z množstva svadieb v Bangkoku. Zákon LGBT ľudí zrovnoprávnil s heterosexuálmi. Jedna z množstva svadieb v Bangkoku. Zákon LGBT ľudí zrovnoprávnil s heterosexuálmi. (Zdroj: tasr/ap)

BANGKOK, BRATISLAVA. Najnovšia návšteva známeho luxusného nákupného centra v Bangkoku bola pre Ploynaplus Chirasukon and Kwanporn Kongpetch výnimočnou. Po sedemnástich rokoch tam totiž mohli vstúpiť do manželstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dvojica je prvou zo zhruba dvesto LGBT+ párov, ktoré sa vo štvrtok zobrali v hlavnom meste Thajska. Urobili tak v deň, keď v krajine vstúpil do platnosti zákon povoľujúci sobáše osôb rovnakého pohlavia a transrodových ľudí.

Načítavam video...

„Dnes sa cítime veľmi bezpečne a šťastne," povedala Chirasukon pre denník New York Times.

SkryťVypnúť reklamu

Svoj sobášny list si vyzdvihli aj policajt Pisit Sirihirunchai a jeho partner Chanatip Sirihirunchai, ktorí sú spolu sedem rokov. Keďže chceli, aby ich zákon považoval za rodinu, doteraz boli registrovaní ako bratia.

„Pripravení sme boli už dlho. Čakali sme len na to, kým nás zákon dobehne a podporí," povedal Pisit pre web BBC.

Veľká podpora

Thajsko sa tak stalo prvou krajinou juhovýchodnej Ázie, ktorá legalizovala manželstvá párov rovnakého pohlavia. LGBT+ svadby sú zákonom povolené len v dvoch ďalších krajinách Ázie - Nepále a Taiwane.

Zákon parlament veľkou väčšinou prijal vlani v júni a neskôr ho ratifikoval aj kráľ Mahá Vatčirálongkón.

„Rovnaké manželstvo sa stalo skutočne možným vďaka sile všetkých," reagoval na historický deň bývalý premiér Srettha Thavisin, ktorého vláda legislatívu prijala.

SkryťVypnúť reklamu

„Každého láska je právne uznaná so cťou a dôstojnosťou. Dúhová vlajka sa vznáša vysoko nad Thajskom,“ doplnila ho na sociálnej sieti súčasná premiérka Petongtán Šinavatrová.

Na oslavu zákona minulý týždeň vytvorila sériu fotografií, na ktorých premiérka pózuje s LGBT+ pármi, ktoré sa plánujú zobrať.

Loading

...

Rovnaké práva pre všetkých

Thajské kvír páry budú mať rovnaké práva ako páry rovnakého pohlavia - budú môcť napríklad po sebe dediť alebo rozhodovať o lekárskej starostlivosti svojho partnera v prípade, že sa vážne zraní alebo ochorie.

Zákon o rovnosti manželstva mení aj svoje znenie a namiesto slov žena, muž, manžel a manželka používa rodovo neutrálne termíny ako jednotlivec alebo partner, aby sa mohli zosobášiť aj transrodové osoby.

Páry sa vo štvrtok nebrali len v hlavnom meste - po celej krajine sa pre nich otvorilo 878 okresných úradov. Mnohí usporiadatelia z toho urobili farebné oslavy s fotobúdkami a koláčmi zadarmo. Jeden z okresov z Bangkoku dokonca dal zadarmo letenky prvému páru, ktorý si u nich zaregistroval svoj sobáš.

SkryťVypnúť reklamu

Aktivisti za práva LGBT+ ľudí dúfajú, že za jeden deň sa im podarí dosiahnuť uzatvorenie 1148 manželstiev. Číslo odkazuje na časť občianskeho zákonníka, ktorá zmenu povoľuje. Zároveň by chceli prekonať svetový rekord v počte hromadných manželstiev rovnakého pohlavia zaregistrovaných v jeden deň.

„1148 symbolizuje boj za práva uzatvoriť manželstvo pre všetky pohlavia. Predstavuje sen a nádej vybudovať inkluzívnu spoločnosť, ktorá prijíma a oslavuje lásku vo všetkých jej podobách," uviedla skupina Bangkok Pride.

Akceptujúca spoločnosť

Aktivisti za ľudské práva intenzívne bojovali za manželstvá pre rovnaké páry viac ako desať rokov. Situáciu im však sťažovali médiá, ktoré okolo komunity vytvorili stigmu.

Pokrok spomalili aj vojenské prevraty v rokoch 2006 a 2014, po ktorých sa k moci dostali konzervatívci a obmedzili aktivity občianskej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Pred pár rokmi však médiá začali meniť svoj postoj a situácii LGBT+ ľudí v krajine pomohol aj vzostup mladých, progresívnych politických strán, ktoré presadzovali zmenu.

Prevažne budhistická krajina je známa tolerantným a otvoreným prístupom ku kvír ľuďom. LGBT+ pochod v Bangkoku každoročne pritiahne tisíc ľudí. Prieskumy verejnej mienky tiež ukazujú, že veľká väčšina opýtaných svadby rovnakého pohlavia podporuje.

Thajsko sa preto stalo nielen populárnou destináciou pre turistov, ale aj útočiskom pre ľudí z iných ázijských krajín. Z Japonska sa tam napríklad presťahovala Aki Uryu.

„V Thajsku sa so svojou partnerkou môžem držať za ruku, môžeme sa spolu prechádzať. Nikto na to nič nepovie. Je to iný, správny pocit," povedala pre BBC.

Rodičia bojujú ďalej

Ľudskoprávne organizácie však upozorňujú, že prijatím zákona o manželstvách sa ich práca nekončí. Zákon totiž stále rodičov definuje ako matku a otca. O rodičovské práva tak oberá občanov rovnakého pohlavia, ktorí chcú mať deti alebo ich už majú.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z takýchto párov sú Keng Koonpaew a Jacob Holder, ktorí sa v roku roku 2023 zobrali v USA. Vďaka náhradnej matke sa im narodil syn Elijah.

Načítavam video...

Neskôr sa však presťahovali do Thajska, kde tamojší zákon oficiálne uznáva ako jeho otca len Jacoba. Syn Elijah tam môže žiť len vďaka turistickému vízu.

„Chceme, aby ľudia videli, že dokážeme mať normálnu, fungujú rodinu, ako všetci ostatní. Dúfame, že si potom vláda uvedomí, že by mala zmeniť zákon a pomôcť moderným rodinám," povedal pre kanál DW News Keng.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 327
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 107
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 468
  4. Ísť do kúpeľov je IN 4 791
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 627
  6. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 4 609
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 581
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 571
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Odstraňovanie škôd na ostrove Tonga.

Silné zemetrasenia v uplynulých dňoch zasiahli aj Mjanmarsko.


TASR
Iránsky prezident Masúd Pezeškiján.

Trump začiatkom marca povedal, že poslal iránskej vláde list o nových rokovaniach.


TASR
Americký prezident Donald Trump.

Rusko vyzval, aby zastavilo krviprelievanie.


ČTK a 1 ďalší 34
Policajt hliadkuje po masovej streľbe v Srbsku.

Útočník ju napadol počas zhromaždenia na podporu vedy.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu