DAVOS. Argentínsky prezident Javier Milei vo štvrtok na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose kritizoval kultúru "wokeizmu" a podporil amerického miliardára Elona Muska.
Musk bol v uplynulých dňoch kritizovaný za gesto pripomínajúce nacistický pozdrav.
Milei vyhlásil, že jeho "drahého priateľa Muska" v uplynulých hodinách "nespravodlivo očiernili za nevinné gesto, ktorým len chcel vyjadriť svoju vďačnosť."
Musk, ktorý je spojencom novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, sa v pondelok po inaugurácii poďakoval priaznivcom za podporu. Následne si položil pravú ruku na srdce a prudko ju vztýčil, dlaňou nadol a prstami pri sebe v geste pripomínajúcom nacistický pozdrav.

Milei wokeizmus označil za epidémiu doby
Milei vo vystúpení kritizoval samotné Svetové ekonomické fórum. "Fóra, ako je toto patrí medzi protagonistov a propagátorov zlovestnej agendy 'wokeizmu', ktorá Západu škodí," vyhlásil. Wokeizmus označil za "veľkú epidémiu našej doby, ktorú treba liečiť" a "rakovinu, ktorú treba odstrániť".
Televízia ABC News pripomína, že viacerí pravicovo a konzervatívne orientovaní politici používajú označenie "woke" ako jednotiace pomenovanie progresívnych hodnôt, ktoré vnímajú negatívne.
Prezident Milei v príhovore vyzdvihol podobne zmýšľajúcich svetových lídrov. "Pomaly sa vytvára medzinárodné spojenectvo všetkých národov, ktoré chcú byť slobodné a ktoré veria v myšlienky slobody," uviedol.
Menoval Trumpa, izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú, predsedu vlády Maďarska Viktora Orbána alebo salvádorského prezidenta Nayiba Bukeleho.
AI podľa pápeža vyvoláva obavy
Na ekonomickom fóre sa prostredníctvom posolstva prihovoril aj Pápež František, ktorý vyzval ekonomických a obchodných lídrov, aby venovali veľkú pozornosť vývoju umelej inteligencie.
Varoval, že technológie môžu zhoršiť narastajúcu "krízu pravdy".
Posolstvo pápeža prečítal kardinál Peter Turkson. Uviedol, že táto technológia vyvoláva "zásadné obavy" o budúcnosť ľudstva.
"Výsledky, ktoré dokáže AI vyprodukovať, sú takmer nerozoznateľné od výsledkov ľudských bytostí, čo vyvoláva otázky o jej vplyve na rastúcu krízu pravdy vo verejnom priestore," povedala hlava katolíckej cirkvi.
"Aby sa podarilo zvládnuť komplexnosť AI, vlády a podniky k tomu musia pristupovať s náležitou svedomitosťou a ostražitosťou," uviedol vo vyhlásení.
František vedie katolícku cirkev od roku 2013 a v posledných rokoch sa zameral na etické otázky týkajúce sa umelej inteligencie. Technológiám venoval pozornosť aj v júni 2024 na summite skupiny krajín G7, kde vyhlásil, že ľudia by nemali nechať algoritmy rozhodovať o svojom osude.
Pápež sa začiatkom roka 2024 sám ocitol v centre záujmu tzv. deepfake technológií, ktoré vytvorili jeho falošnú fotografiu v prešívanom bielom kabáte po členky.